Projekt „Transgraniczne Roztocze – ochrona kompleksu przyrodniczego
poprzez poprawę gospodarki ściekowej w mieście Tomaszów Lubelski i gminie Solonka”
W ramach realizacji projektu „Transgraniczne Roztocze – ochrona kompleksu przyrodniczego poprzez poprawę gospodarki ściekowej w mieście Tomaszów Lubelski i gminie Solonka” dofinansowanego z Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027 w dniach 26–27 czerwca 2025 r. w Tomaszowie Lubelskim odbyło się forum ekologiczne dla przedstawicieli obwodu lwowskiego oraz powiatu tomaszowskiego.
Konferencję rozpoczął Wojciech Żukowski – Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego (PL), który przedstawił główne założenia i zadania realizowane w Tomaszowie Lubelskim w ramach projektu. Następnie Wołodymyr Wojtowicz – Zastępca Wójta ds. działalności organów wykonawczych i stosunków międzynarodowych Gminy Solonka poinformował o postępach prac i wdrażanych zadaniach na terenie Gminy Solonka na Ukrainie.
W kolejnej części konferencji Pani Małgorzata Kendziera, specjalistka w zakresie gospodarki ściekowej i ochrony środowiska, zaprezentowała uczestnikom wykład pt. „Wpływ człowieka na środowisko naturalne”. Podczas, którego omówione zostały kluczowe dla realizacji projektu zagadnienia związane z gospodarką wodno-ściekową na terenach zurbanizowanych i niezubornizowanych. Omówione zostały technologie i metody oczyszczania ścieków wraz ze sposobami zagospodarowania ścieków oczyszczonych. Zwrócono uwagę na nowoczesne technologie oczyszczania ścieków oraz możliwości zagospodarowania wód opadowych na różnych obszarach. Podsumowaniem prezentacji było stwierdzenie, że współpraca pomiędzy Tomaszowem Lubelski a Solonką w zakresie gospodarki ściekowej może znacząco przyczynić się do ochrony Roztocza Transgranicznego.
W drugiej części konferencji odbyła się debata „Praktyczne rozwiązania na rzecz ochrony środowiska” z udziałem władz gmin z terenu powiatu tomaszowskiego. Wzięli w niej udział:
- w imieniu Burmistrza Wojciecha Żukowskiego, Jan Fila – Prezes PGKiM w Tomaszowie Lubelskim
- Piotr Pasieczny – Wójt Gminy Tarnawatka
- Tomasz Tyrka – Wójt Gminy Jarczów
- Mariusz Skorniewski – Wójt Gminy Ulhówek
Moderatorem debaty była Renata Miziuk Zastępca Burmistrza Miasta Tomaszów Lubelski.
Podczas debaty poruszane były kwestie dotyczące funkcjonowania oczyszczalni ścieków i stosowanych w niej technologiach oczyszczania ścieków pod katem spełnienia wymagań dyrektywy ściekowej Unii Europejskiej. Ponadto dyskutowano na temat problemów związanych z funkcjonowaniem oczyszczalni ścieków oraz zagospodarowywaniem osadów ściekowych. Zwrócono uwagę na niedostateczny rozwój infrastruktury ściekowej na terenie poszczególnych gmin oraz problemy związane z nielegalnym odprowadzaniem ścieków. Podkreślono znaczącą rolę edukacji ekologicznej w racjonalnym korzystaniu z wody i właściwym odprowadzaniu ścieków. Jednocześnie zwrócono uwagę, że bez środków unijnych nie udałoby się zrealizować wielu strategicznych inwestycji pozwalających na tworzenie i modernizację wodociągów i kanalizacji.
Drugiego dnia forum uczestnicy udali się na wizytę studyjną do PGKiM w Tomaszowie Lubelskim, podczas której zaprezentowano rozwiązania wykorzystywane w tomaszowskim przedsiębiorstwie ze szczególnym uwzględnieniem Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, Stacji Wodociągowej, Oczyszczalni Ścieków i laboratorium.