Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
Czwartek
12°
Dziś
-1°
 
Piątek, 23 kwietnia 2021 r.
Imieniny obchodzą: Ilona, Jerzy, Wojciech

„Są takie ogrody” - biblioterapia dla seniorów

28.02.2014

„Są takie ogrody” - biblioterapia dla seniorów

      21 października 2013 roku słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się w Bibliotece Pedagogicznej w Tomaszowie Lubelskim, aby uczestniczyć w zajęciach biblioterapeutycznych. Warsztaty ph. „ Są takie ogrody” przygotowały i prowadziły bibliotekarki: Anna Pitura i Marta Sawicka-Łaba. Zainspirowały się książką Marii Borowej „Ogrody”, której siła terapeutyczna tkwi przede wszystkim w głębokiej symbolice i niezwykle ciekawej, pod względem psychologicznym, konstrukcji typów bohaterów. Dzięki elementom powieściowym uczestnicy warsztatów biblioterapeutycznych mogli podejmować skuteczne próby odnajdywania siebie, poszukiwania dróg dalszego, własnego rozwoju i adaptacji życiowej.

      Książka „Ogrody” Marii Borowej ma szczególną wartość terapeutyczną. Składa się z trzech części  zatytułowanych: Ogród, Teofil, My.  Motywem przewodnim każdej z nich jest jakiś ogród, w którym dokonuje się psychiczna przemiana bohaterów.  Po odczytaniu fragmentów książki dotyczących sposobu życia głównego bohatera, Zygmunta Ziembiewicza, uczestnicy warsztatów wypowiadali się na temat swoich skojarzeń, rozpoczynając od słów: „Znam takiego człowieka”.

      Następnie uczestnicy warsztatów tworzyli listę porad dla bohatera „Radzę Panu panie Zygmuncie” (jak ma się zachowywać, co robić, by czuć się szczęśliwym, czy próbować nawiązać kontakt z innymi?).

      W celu uaktywnienia uczestników i skłonienia do refleksji na temat dobrych i złych stron życia zaproponowano zabawę „Kłucie w bucie”. Seniorzy chętnie wypowiadali się, a po analizie zachowań, wyciągali kreatywne wnioski.

      Celem zajęć było kształtowanie pozytywnego nastawienia do świata, wskazanie na potrzebę dostrzegania radości dnia codziennego, uświadomienie roli zainteresowań, rozwijanie pasji oraz zwrócenie uwagi na przyjaźń w życiu seniorów.

      Zajęcia biblioterapeutyczne były dla seniorów okazją nie tylko do spotkania, ale przede wszystkim do kontaktu z literaturą, zachętą do czytelnictwa. Umożliwiały rozmowę na temat postaw bohaterów, którzy są niejednokrotnie wzorcami postępowania lub weryfikują nasze poglądy i działanie. Seniorzy uświadomili sobie, że też „potrafią cieszyć się życiem”. W związku z dużym zainteresowaniem terapeutyczną funkcją książki, następne zajęcia będą poświęcone przyjaźni.

      Zajęciom towarzyszyła przygotowana wspólnie z uczestnikami wystawa plonów pt.„Są takie ogrody”.

Anna Pitura

 

Wersja do druku Generuj PDF
---