Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Wtorek, 17 maja 2022 r.
Imieniny obchodzą: Brunon, Paschalis, Weronika, Wiktor, Stanisław, Sławomir

Dzień Kobiet na UTW

22.03.2018

Dzień Kobiet na UTW

      8 marca szczególna frekwencja i gorąca atmosfera wypełniły siedzibę słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Filia w Tomaszowie Lubelskim. W ten już w dużym stopniu cieplejszy dzień można było dostrzec na ulicy tulipany lub róże, które mężczyźni mają zwyczaj obdarować kobiety w dniu ich święta.

      W taki też sposób postanowiono, jak co roku, świętować Dzień Kobiet na UTW, gdzie męska część słuchaczy przygotowała program artystyczny, będący niejako wiązanką kwiatów, dla każdej z koleżanek. Można było uznać, że repertuar ten jest adresowany do każdej kobiety z osobna, ponieważ każda z nich znalazła coś dla siebie. Taką też refleksję wyraziła zaproszona wśród gości wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Lilla Walczak, dziękując UTW za zaproszenie. Uznanie dla „wielkich głosów” zaledwie kilku mężczyzn wyraziła Beata Łaba wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. dra Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim. Wśród gości znalazły się również: dr Anna Tur, kierownik ZUS-u Janina Łasocha, wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Małgorzata Krzaczkowska i Jolanta Kowalska nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 3 w Tomaszowie Lubelskim.

      Zespół „Aktywny Senior” zaprezentował melodyjne piosenki z lat młodości seniorów, które są zawsze przez nich chętnie śpiewane: „Paloma” („jak cudnie melodia ta płynie, ja śpiewam o swojej dziewczynie”); „Bella, Bella donna” („wieczór taki piękny, chodźmy więc nad morze do maleńkiej kawiarenki”); „Skradłaś mi serce” („aby się w Tobie zakochać wystarczyła minuta; miłość to przypadek, a rozstanie to przeznaczenie; kocham Cię całym sercem, a jedna sekunda bez Ciebie to wieczność”).

      Tak wymowne i romantyczne piosenki wywołały bardzo dobry nastrój wśród zebranych gości, uśmiech na twarzach kobiet, które mogły razem z zespołem nucić ulubione melodie. Był to bardzo przyjemny prezent ze strony mężczyzn. Szczególnie dużo energii wniosła piosenka z życzeniami zdrowia, śpiewana dla słuchaczek UTW na melodię „Hej sokoły”

(„dzwoń, dzwoń lampeczko wina za zdrowie pań”). Wiersze i żartobliwe aforyzmy zaprezentowane przez zespół panów z UTW zarysowały bardzo szeroki wachlarz natury kobiet - matek, żon, babć, kochanek, dla których wiek nigdy nic nie znaczy.

      Z tego żartobliwego obrazu wynika, że i „babcia może być wiecznie młoda, chętna do zabaw, pociąga ją przygoda”. W interpretacji zespołu seniorów „ kobieta jest jak powietrze, ponieważ wszędzie jej pełno, lubi dostawać kwiaty, słuchać jak jest urocza, chce, aby ją zdobywać i być przedmiotem fascynacji - a mężczyzna, który o tym wszystkim wie jest dobrym materiałem na męża”. Różne są oblicza kobiety - „raz święta, raz grzeszna, raz anioł raz demon, gołąb i żmija, upiór i cud, trudno za nią nadążyć, ale prawdziwa jej twarz jest zawsze wspaniała, choć jej życie jest nie zawsze wspaniałe; kobieta jest zdolna do wszelkich poświęceń dla bliskich, nieraz sobie odmawia wszystkiego, nieraz pragnie zbyt mało dla siebie, a przecież też chce być kochana i szczęśliwa”.

       Po tym żartobliwym i z „przymrużeniem oka” na słabostki kobiece wizerunkiem kryje się kwintesencja natury kobiety - nawet gdy objawia czasami charakter upiora czy żmii potrafi kochać jak nikt na świecie. Po tak udanym i pełnym dobrych myśli występie artystycznym wystąpił również zespól seniorów pod kierownictwem Wandy Dziewiczkiewicz, przedstawiając adaptację „Czerwonego Kapturka”, z którym to przedstawieniem seniorzy odwiedzają szkoły podstawowe, wprowadzając wiele dobrej zabawy wśród dzieci. Atutem przedstawienia są przede wszystkim doskonale opanowane role, koncepcja strojów i rekwizytów. W głównych rolach występują: Henryk Podoba, Zofia Piłat, Jadwiga Grundas.

      Ciekawym akcentem jest przeobrażenie motywu Czerwonego Kapturka, który razem z babcią i leśniczym wypijają nieco za dużo malinowego soku, a wilk leży sobie grzecznie pod drzewkiem i jest bardzo sympatyczny. Jak się okazuje wilk przedstawiany przez Henryka Podobę jest ulubioną postacią wśród dzieci oglądających spektakl. Wystawienie „Czerwonego Kapturka” w „Dniu Kobiet” na UTW stało się również sympatycznym wydarzeniem, wprowadzającym seniorów w dobry nastrój.

mb

Wersja do druku Generuj PDF
---