Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
Dziś
13°
Poniedziałek
18° 10°
 
Niedziela, 27 września 2020 r.
Imieniny obchodzą: Damian, Amadeusz, Kosmo, Mirabela, Wincenty

Noc Bibliotekw Szkole Podstawowej nr 3

13.02.2020

„Znajdź wspólny język mamo ze swą pociechą,
dziadku znajdź we wnuku przeszłości echo,
chciejmy też słuchać, bo mówić to za mało.
A gdyby czasu nam brakowało
To w bibliotece jest cicho i bezpiecznie
Czytajmy komuś i sobie też koniecznie.”

 

Po raz trzeci w scenerii Śnieżnego Księżyca w pełni, w Szkole Podstawowej nr 3 im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim dzieci z Klubu Motylków Książkowych – 21 osób z klas II – III rozpoczęły 7 lutego pełną atrakcji Noc Bibliotek. Założeniem akcji jest, aby w sposób ciekawy, niekonwencjonalny promować czytelnictwo i pokazać, że biblioteka to  miejsce szczególne w szkole. Już przy wejściu na gości czekały dobre duchy biblioteki Esmeralda i Hose Armando. Strażniczka Skarbu, Królewna Śnieżka i Emo pilnowali, aby każdy z przybywających przeszedł inicjację wypijając eliksir (niezbyt smaczny) i zostawiając odcisk palca na liściach „Magicznego Drzewa”. Hasłem tegorocznej akcji było „Znajdź wspólny język” dlatego było nam miło, że do naszej zabawy dołączyli goście: naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych pan Henryk Nowosad, dyrektor szkoły pan Leszek Kodymowski i wicedyrektor szkoły pani Beata Łaba oraz rodzice. Goście wspaniale odnaleźli się w konwencji zabawy. Wspólnie z dziećmi z pełnym zaangażowaniem i humorem włączyli się do rozwiązywania zadań i zagadek. Pierwszym punktem była wyprawa do Escape roomu, w który zamieniła się biblioteka. Przy świetle latarek w towarzystwie dziwnych stworów, uczestnicy musieli się wykazać dużą wiedzą na temat książek o zwierzętach, aby odnaleźć klucz i wydostać się z  biblioteki. Koło fortuny sprawdziło wiedzę z dziedziny starej bajki, tradycji, ortografii itp. Niektórzy musieli się sporo nagłowić, aby znaleźć prawidłowe odpowiedzi. Dzieci podzielone były na grupy tak, że nie było czasu na nudę. Jedni wykonywali prace plastyczne „Ramka z duszkiem”, inni odgadywali tytuły filmów z prezentacji multimedialnej oraz tytuły książek w zabawie „Zagadki ze skrzynki”. Zgaduj – zgadula „Jaka to melodia” dowiodła, że doskonale są znane hity muzyki dziecięcej. Zajęcia muzyczne skończyły się wspólnym tańcem i śpiewem. „Kocham Cię Polsko” sprawdziło wiedzę na temat naszej Ojczyzny.

Prawdziwe atrakcje miały się dopiero zacząć. Okazało się, że w naszej szkole znajdują się tajemnicze lochy, w których uwięzieni są bohaterowie nieczytanych książek. Jednym z nich był Kubuś Puchatek (w poniedziałek książki o Kubusiu zostały wypożyczone w bibliotece). W lochach emocji było bardzo wiele, a wskazówki prowadziły do ukrytego skarbu. Nie było to łatwe. Dzieci przy blasku księżyca i świetle latarek poszukiwały ukryte zapieczętowane koperty, w których znajdowały się wskazówki do dalszych poszukiwań skarbu. W końcu po wielu przygodach Strażniczka Skarbu ujawniła tajemniczy kufer. Kluczem do otrzymania skarbu było odbicie dłoni. W zaczarowanym kufrze ukryte były motylkowe spinki oraz latarka. Noc Bibliotek trwała do wczesnych godzin porannych.

Dzieci, które brały udział w zabawie zapomniały zupełnie o telefonach komórkowych i grach komputerowych. Z wypiekami na twarzy już chciały się zapisywać na kolejną Noc. O domową atmosferę zadbali rodzice, którzy przygotowali wspaniały poczęstunek. Tę szczególną noc pełną niespodzianek i atrakcji przygotowali: Jolanta Kowalska, Aneta Koper, Marta Gałan, Marta Pitura, Barbara Portuś i Piotr Kowalski. 

Wersja do druku Generuj PDF
---