Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
Wtorek, 13 listopada 2018 r.
Imieniny obchodzą: Mikołaj, Stanisław, Stanisława, Benedykt, Izaak, Arkadia, Krystyna

Święto Szkoły Podstawowej Nr 3

05.12.2017

Święto Szkoły Podstawowej Nr 3 im. doktora Janusza Petera

„Żył na tej ziemi człowiek zacny i prawy. Innym pomagał nie dla swej sprawy.
Był on lekarzem i humanistą, miasto Tomaszów ukochał nad wszystko.”

      Koniec listopada to dla Szkoły Podstawowej nr 3 czas wyjątkowy, gdyż w kalendarzu szkolnych uroczystości widnieje pod datą 26 listopada Święto Szkoły. W tym roku było to święto szczególne, ponieważ celebrowaliśmy 20. rocznicę nadania naszej placówce imienia doktora Janusza Petera.

      Uroczystości zainaugurowała msza święta w Kościele pw. Zwiastowania NMP. Nabożeństwu przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił proboszcz parafii ksiądz prałat Czesław Grzyb, a o oprawę mszy zatroszczyli się katecheci.

      Następnie dokonano odsłonięcia kolumny pamięci poświęconej doktorowi Januszowi Peterowi - lekarzowi, regionaliście i publicyście związanemu z Ziemią Tomaszowską. W uroczystości poprowadzonej przez wicedyrektor szkoły Bożenę Tucką, wzięli udział: ksiądz prałat Czesław Grzyb, burmistrz miasta Wojciech Żukowski, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Zamościu Tomasz Zieliński, przedstawicielka rodziny Janusza Petera Karolina Grodziska, wicedyrektor szkoły Beata Łaba oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Natalia Ferenc, zaproszeni goście oraz społeczność szkolna. Tablica na kolumnie jest dziełem lubelskich artystów Marii Marek Prus i Piotra Prusa, zaś kamienny cokół wykonali Jan i Paweł Pastuszek. Kolumna, jak podkreślił pan burmistrz, została ufundowana przez dzieci, ich rodziców oraz pracowników SP nr 3. Po odsłonięciu pomnika wszyscy obecni przemaszerowali w kierunku dostojnej jubilatki, by zwiedzać szkolne mury, udekorowane na tę okoliczność pracami plastycznymi dzieci. Przybyli goście mogli wpisać się do szkolnej kroniki.

      Kolejna część jubileuszu odbyła się w odnowionej na tę okoliczność szkolnej sali gimnastycznej. Honory gospodarza pełniła wicedyrektor szkoły Joanna Girguś. Listę zaproszonych osób otwierał gość honorowy - Karolina Grodziska. Na uroczystość przybyli także ksiądz prałat - Czesław Grzyb, ksiądz dziekan - Grzegorz Chabros, Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski - Wojciech Żukowski, naczelnik Wydziału Oświaty UM - Henryk Nowosad, Irena Kulczyńska - wieloletni dyrektor szkoły, Barbara Malec - przewodnicząca Rady Rodziców, pełniąca tę funkcję w czasie nadania szkole imienia, dyrektorzy tomaszowskich instytucji, szkół i przedszkoli, byli pracownicy szkoły, przedstawiciele prasy oraz cała społeczność szkolna - nauczyciele, pracownicy, rodzice i uczniowie.

      Zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemowy, w których gratulowali wspaniałego patrona i życzyli z okazji „okrągłej dwudziestki” dalszych sukcesów przedmiotowych, sportowych i artystycznych, których jak podkreślali, naszej szkole nie brakuje. Z tej okazji został odczytany list dyrektora szkoły Leszka Kodymowskiego, który nie mógł uczestniczyć w tegorocznym święcie, ale jak zapewniał - duchem i sercem był pośród nas obecny.

      Po odśpiewaniu hymnu narodowego wysłuchaliśmy montażu słowno-muzycznego i obejrzeliśmy prezentację multimedialną obrazującą ponad półwieczną historię szkoły, począwszy od 22 października 1964 roku, kiedy zabrzmiał tu pierwszy dzwonek szkolny - do dnia dzisiejszego. Uczniowie przygotowali program artystyczny, na który składały się piosenki i wiersze, zarówno nostalgiczne, jak i pełne humoru. Dzieci w dawnych szkolnych fartuszkach przedstawiły kilka scenek z życia szkoły. Niejednemu z przybyłych na jubileusz gości łza wzruszenia zakręciła się w oku. Tak działa wspomnień czar.

(tekst i zdjęcia Szkoła Podstawowa Nr 3)

Wersja do druku Generuj PDF
---