Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Piątek, 20 maja 2022 r.
Imieniny obchodzą: Aleksander, Bazyli, Bernardyn, Krystyna

Cukrzyca – plaga XXI wieku

07.05.2013

Cukrzyca – plaga XXI wieku

     Kto jest zagrożony cukrzycą typu 2, jak można jej zapobiegania i jak skutecznie ją leczyć - to tylko niektóre pytania, na które odpowiedziała dr Wiesława Kurzępa, specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog, w czasie spotkania ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

     Na cukrzycę choruje na świecie coraz więcej ludzi i dlatego została określona jako plaga XXI wieku. W Polsce cukrzyca występuje u ponad 2 milionów osób.

     Wzrost zachorowań wiąże się w znacznym stopniu z tzw. „niezdrowym trybem życia” czyli przekarmianiem i zbyt małą aktywnością fizyczną.

     Cukrzyca może rozwinąć się u dzieci i młodzieży (cukrzyca typu 1), u osób dorosłych, zgłasza ze znaczną nadwagą lub otyłością (cukrzyca typu 2), a także może towarzyszyć innym schorzeniom np. choroba wątroby, trzustki czy tarczycy. Do grupy ryzyka można zaliczyć osób po 40 roku życia, u których rodziców, dziadków, rodzeństwa rozpoznano cukrzycę, kobiety, które rodziły duże dzieci (powyżej 4,5 kg) osoby otyłe, zwłaszcza jeżeli równocześnie występuje u nich ciśnienie tętnicze lub podwyższone poziomu cholesterolu we krwi.

     Do typowych objawów cukrzycy zalicza się: oddawanie dużych ilości moczu, wzmożone pragnienie czy chudniecie pomimo normalnego odżywiania. Mniej typowymi objawami są senność, osłabienie, zaburzenia widzenia, trudno gojące się rany.

     Do Wiesława Kurzępa zwróciła uwagę słuchaczom UTW na stworzenie prawidłowej diety, która jest podstawą leczenia cukrzycy typu 2 a także stanu przeciwwagi. Okazuje się, że dieta przeciwcukrzycowa nie jest specjalnym rodzajem diety. Jest to po prostu zdrowy sposób odżywiania, zalecany także osobie po 40 roku życia.

     Podstawowymi zasadami zdrowego żywienia jest spożywanie mniejszej ilości pokarmów, spożywanie warzyw, chudego mięsa, produktów sojowych, zamiast tłuszczów zwierzęcych oleje roślinne.

     Wiele uwagi prelegentka poświęciła aktywności fizycznej, które są szczególnie polecane chorym. Ćwiczenia te, nie maga być jednak zbyt intensywne i powinny być dostosowane do możliwości chorego.

     W przygotowanej przez dr Kurzępę prezentacji multimedialnej znalazły się zdjęcia i informacje związane z zespołem stopy cukrzycowej.

     Słuchacze chcieli wiedzieć jak można stwierdzić, czy są zmiany w obwodowym układzie nerwowym i jak należy dbać o stopy. Pani doktor stwierdziła, iż niekiedy może dojść nawet do amputacji kończyny, które w tym wypadku jest nawet do 40% wyższa niż u osób bez cukrzycy.

     Tylko właściwe i rozpoczęte odpowiednio wcześnie leczenie pozwoli w wielu przypadkach zapobiec amputacji.

     Nie sposób w czasie jednego wykładu omówić wszystkie problemy związane z tą chorobą. Mamy nadzieję na kolejne spotkania z de Wisławą Kurzępą.

J.S.

Wersja do druku Generuj PDF
---