Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
Czwartek
12°
Dziś
-1°
 
Piątek, 23 kwietnia 2021 r.
Imieniny obchodzą: Ilona, Jerzy, Wojciech

Anioły w literaturze i filmie

28.04.2015

„Anioły w literaturze i filmie" – relacja ze spotkania

      „Anioły w literaturze i filmie" wykład i dyskusję 9 kwietnia 2015 roku poprowadziła w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Tomaszowie Lubelskim Pani AgnieszkA Skawińska – absolwentka filologii polskiej, doktorantka literaturoznawstwa przy Katedrze Literatury Oświecenia i Romantyzmu KUL. Współautorka monografii „Wielcy Polacy z Wileńszczyzny i Kresów Wschodnich”. Wolontariusz przy Warsztatach Kultury w Lublinie i ośrodku edukacyjnym Frutti di Mare. Wśród zainteresowań, na pierwszym miejscu wymienia angelologię.

      Pani Agnieszka Skawińska udowadniała, że Romantyzm nie musi być nudny! Jej badania pozwalają spojrzeć na epokę w nieco innym świetle niż uczą tego w szkole.

      Dla przeciętnego odbiorcy, anioł jest to istota nadprzyrodzona, pośrednicząca między Bogiem a ludźmi, uosabiająca doskonałość i dobroć. W potocznej polszczyźnie przyjęło się nazywać osobę bardzo łagodną i dobrą aniołem, na zasadzie przypuszczalnego podobieństwa charakterów. Przypuszczalnego, ponieważ nikt nie wie tak naprawdę, jakie anioły są, jak postępują i jak wyglądają. Pojawiają się również wątpliwości, czy te nadprzyrodzone istoty w ogóle istnieją. Literatura piękna zdaje się twierdzić, że anioły istnieją. Na swój sposób opisuje i interpretuje ich postępowanie i zachowanie.

      Prowadząca w ciekawy sposób zapoznała zebranych z tematyką, dla zobrazowania tematu wykorzystała prezentację multimedialną, szczególne zainteresowanie wzbudziły zdjęcia wykonane osobiście „Śladami Miltona”.

      John Milton poeta i pisarz angielski, autor Raju utraconego w pełni poświęcił talent sprawom religii i państwa. Przerósł epokę, w której żył, poprzez niełatwą tematykę swych utworów, nieczytelną dla osób bez klasycznego wykształcenia. Mistrzowskie operowanie językiem stawia go wśród największych autorów literatury światowej.

Choć poemat Miltona nie został przychylnie przyjęty za jego czasów, jego geniusz dostrzeżono dopiero w epoce oświecenia i później. Milton, a w szczególności jego Raj utracony, stał się inspiracją dla wielu twórców.

       Szczególne miejsce poświęciła prowadząca przedstawieniu aniołów w twórczości Seweryna Goszczyńskiego w dziele Gwiazda pokuty.

      Anioły występujące w filmach przestały już dziwić. Armia Boga (1993), Supernatural (2005-) to projekcje, w których istoty te bardziej przypominają ludzi, targane są takimi samymi emocjami i borykają się z podobnymi dylematami. Swoiste uczłowieczenie aniołów odbywa się na różnych poziomach. Istoty anielskie ukazywane są przede wszystkim jako wojownicy. Sama postać dobrego anielskiego stróża została współcześnie zatarta, a na jej miejsce pojawił się obraz krwawego żołnierza niekoniecznie boskiego.

       W dyskusji zebrani stwiedzili, że temat wykładu jest trudny, aczkolwiek ciekawy, zachęcający do dalszych poszukiwań. Po wykładzie zebrani obejrzeli wystawę pt.: „Anioły w literaturze i filmie” przygotowaną przez pracowników biblioteki.

Anna Pitura

Wersja do druku Generuj PDF
---