Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Czwartek, 18 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Ilona, Klara, Bronisław, Helena, Bogusław

Projekt „Rok dla klimatu”

23.02.2015

      Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tomaszowie Lubelskim aktywnie uczestniczy w ogólnopolskim projekcie autorstwa Fundacji Ziemia i Ludzie pt "Rok dla klimatu". Patroni merytoryczni przedsięwzięcia to: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski i Zakład Badań IGT PAN.

      Nie tylko wnuków ale i dziadków martwią niespotykane do tej pory zjawiska pogodowe w Polsce. Czy jest to efekt zmieniającego się klimatu? Dzięki Projektowi „Rok dla klimatu” seniorzy, a w szczególności Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku mają możliwość dowiedzieć się więcej na temat zmian klimatu i razem z wnukami aktywne zaangażować się w działania redukujące ich skutki.

      Celem projektu jest dostarczenie osobom starszym podstawowej wiedzy na temat  klimatu i jego komponentów oraz wyjaśnienie zjawiska efektu cieplarnianego i  czynników odpowiedzialnych za jego powstawanie. Niezbędne jest wyjaśnienie różnych zjawisk klimatycznych i powodów ich  zwiększającego się  nasilenia i nieprzewidywalności.

      Podczas wykładu "Zmiany klimatu - przyczyny i skutki" prowadzonego przez mgr biologii Joannę Sołodzińską została  przybliżenia  słuchaczom skala problemu.   Seniorzy zostali zapoznani z  historią zmian klimatu  i dynamiką wzrostu temperatury w ostatnim półwieczu. Na tym tle omówione zostały konsekwencje zmian klimatu dla ludzkości i przyrody. Wpływ na rośliny i zwierzęta  i całe ekosystemy, a w efekcie  na  dziedziny ludzkiej gospodarki korzystającej z zasobów przyrody  takich jak rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo.

JS

Wersja do druku Generuj PDF
---