Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
Czwartek
12°
Dziś
-1°
 
Piątek, 23 kwietnia 2021 r.
Imieniny obchodzą: Ilona, Jerzy, Wojciech

Dzień Seniora na wesoło

01.12.2014

Dzień Seniora na wesoło

      5 października 2014 roku w Tomaszowskim Domu Kultury odbyły się uroczystości Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

      „Znów jesieni przyszła pora, z nią jak zwykle Dzień Seniora”, jak co roku obchodzony jest on przez studentów UTW niezwykle uroczyście.

      Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzony jest 1 października. Święto obchodzone jest na poziomie globalnym i lokalnym. Na każdym poziomie ma jeden cel – zwrócić uwagę na problem ludzi starszych, kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz podejmować wszelkie działania mające na celu zapewnienie im godnego życia. Dotyczy to głównie problemu wykluczenia osób w podeszłym wieku ze społeczeństwa, ułatwiania im dostępu do opieki medycznej, a także do pełnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym. Należy bowiem zauważyć, że oni właśnie są źródłem i przekaźnikiem wiedzy, doświadczeń, którego mogą uczyć młode pokolenia. Obchody Dnia Seniora zwiastują także nieuchronną rewolucję demograficzną, jakiej możemy się spodziewać w niedalekiej przyszłości. W Polsce żyje obecnie ponad 6 milionów seniorów, statystyki podają, że w przeciągu najbliższych lat liczba osób powyżej 60 roku życia wzrośnie do 8,5 miliona. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych jest więc okazją do promowania aktywnego, zdrowego starzenia się i samorealizacji.

      Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaproponowali w tym roku aby Dzień Seniora świętować na wesoło. Na deskach Tomaszowskiego Domu Kultury wystąpił Kabaret „Aluzja” w programie pod nazwą „Śmiechoterapia”.

      Kabaret „Aluzja” to jedna z wielu form działalności seniorów UTW w Tomaszowie Lubelskim. Opiekunem i koordynatorem zespołu jest Maria Goral, całość aranżuje i akompaniuje Henryka Hałasa przy współudziale Romana Drzała//Drzały?. Repertuar kabaretu jest pełen aluzji i niedopowiedzeń, co skłania do wspomnień i refleksji. Należy też podkreślić, że jest to zespół satyryczno-rozrywkowy, prezentujący w większości monologi, dialogi i piosenki napisane przez członków zespołu. Piosenki: „Dzień Seniora”, „Ja emeryt”, „przygoda z teściową”, „Marzenia emeryta”, „Dobrze emerytem być” i inne wykonane brawurowo przez kabaret stworzyły na Sali przyjemny klimat. Nie zabrakło wierszy, np. „Ballada o małym mężczyźnie”, „Sposób na pogodną starość”, oraz dialogów: „Rozmowa małżeńska”, „Zakupy w Unii Europejskiej” i inne. W programie znalazły się także sentymentalne piosenki i wiersze o przyjaźni i miłości. Publiczność głośnymi brawami wyrażała aprobatę dla występujących na scenie członków kabaretu i zespołu literackiego.

      W drugiej części występu zaprezentowała się grupa taneczna z Lublina. Grupa FLOW to najmłodsze artystyczne dzieło LUTW. Ma za sobą występy na zakończenie roku akademickiego LUTW, w domach kultury oraz pierwszy sukces w formie wyróżnienia na 7 juwenaliach III wieku w Warszawie w 2014 roku. Instruktorką i choreografem zespołu jest Magdalena Demucha. Flow zaprezentował układ taneczno-gimnastyczny, który zawierał elementy samby, cza-czy, popdance. Wiadomo, że taniec wiele wymaga, ale sprzyja zdrowi, jasności umysłu i uskrzydla duszę.

      Na zakończenie spotkania, burmistrz miasta Wojciech Żukowski pogratulował Seniorom energii i zapału do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym Tomaszowa. A podkreślając ich rolę w społeczności lokalnej, zwrócił uwagę na wagę na ich zaangażowanie w komunikacji międzypokoleniowej.

barton

Wersja do druku Generuj PDF
---