Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Wtorek, 17 maja 2022 r.
Imieniny obchodzą: Brunon, Paschalis, Weronika, Wiktor, Stanisław, Sławomir

Gaude Mater na tomaszowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

18.11.2014

Gaude Mater na tomaszowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

      9 października studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tomaszowie zainaugurowali kolejny, czternasty już, rok akademicki 2014/2015.

      Uroczystość rozpoczęcia nowego roku akademickiego odbyła się w gościnnych progach Urzędu Miasta. Wśród zaproszonych gości obecni byli Burmistrz Miasta Wojciech Żukowski, przewodnicząca samorządu LUTW Krystyna Mroczek, kierownik ds. filii Barbara Zajączkowska, Zofia Kostrzewska z Zamojskiego UTW oraz dyrektorzy tomaszowskich szkół, przedsiębiorstw i jednostek oświaty.

      Nazwa „uniwersytet” zobowiązuje, jak podkreśliła w swoim wystąpieniu kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jadwiga Skawińska, „jego wysoki poziom stymuluje do aktywnego włączania się słuchaczy we wszystkie formy jego działalności”. A form aktywności tomaszowski UTW dostarcza wiele, bowiem każdy student może rozwijać swoje pasje w chórze „Camerata”, kabarecie Aluzja, oraz zespołach zainteresowań: Małych Form Teatralnych „Bajka”, literackim, rękodzieła artystycznego, turystycznym. Rozwój duchowy jest kultywowany przez te zespoły, ale uniwersytet nie zapomina także o rozwoju fizycznym. Dla utrzymania zdrowia, seniorzy ćwiczą swoja formę w zespole gimnastycznym.

      Sprawą priorytetową dla UTW jest oczywiście współpraca międzypokoleniowa. Wszystkie dotychczasowe projekty realizowane są wspólnie z młodzieżą tomaszowskich szkół. Zarówno podstawowych, gimnazjów jak i ponadgimnazjalnych. Jak twierdzą studenci UTW wyzwala to w nich energię, wzbudza pozytywne myślenie, daje poczucie spełnieni i sprawia, że czują się oni potrzebni i docenieni. Również najnowszy projekt „Przeszłość dla Przyszłości” jest wspólną realizacją studentów UTW i uczniów Gimnazjum Nr 2. Koordynatorem projektu jest pani Agnieszka Skawińska, a opiekunem merytorycznym pani Urszula Kędra, która wygłosiła wykład inauguracyjny „Aktywność osób w starszym wieku jako szansa na wartościowe i godne starzenie się”.

      Trud i praca z jakimi Uniwersytet Trzeciego Wieku angażuje się w działalność na rzecz miasta został doceniony Medalem za Zasługi Dla Tomaszowa Lubelskiego, który 7 października podczas obchodów 393. rocznicy nadania miastu Tomaszów prawa miejskiego złożył na ręce pani kierownik burmistrz Wojciech Żukowski.

      Burmistrz miasta podziękował słuchaczom za dotychczasową działalność, podkreślił rolę jaką UTW odgrywa w społeczeństwie. Życzył wiele satysfakcji w kontakcie z wiedzą i ludźmi, oraz aby udział w zajęciach dodawał wszystkim energii i radości.

      Uroczystość inauguracyjną zakończył występ zespołu Małych Form Teatralnych „Bajka”, który zaprezentował „Kopciuszka XXI wieku”. Spektakl przygotowany przez Helenę Filutkę, wyznaczał się ogromną dawką humoru, a właściwie dobrane piosenki i melodie podkreśliły profesjonalizm występu. Brać studencka bawiła się doskonale i aktywnie uczestniczyła w spektaklu.

      Harmonogram semestru zimowego zapowiada się niezwykle barwnie i atrakcyjnie. Obok wykładów z literatury, językoznawstwa, historii i psychologii odbywać się będą zajęcia warsztatowe prowadzone przez panią Kędrę i uczniów Gimnazjum Nr 2. W ramach projektu planowany jest także wyjazd do teatru oraz zajęcia komputerowe.

bart

Wersja do druku Generuj PDF
---