Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Wtorek, 17 maja 2022 r.
Imieniny obchodzą: Brunon, Paschalis, Weronika, Wiktor, Stanisław, Sławomir

Majówka z harcerkami

04.08.2014

      Dnia 23.05.2014 r. odbyła się na stadionie OSiR cykliczna impreza Uniwersytetu Trzeciego Wieku –„Majówka z harcerkami” z 43DSH „Zośka” z Bełżca. Spotkanie rozpoczęło się od rozpalenia obrzędowego ogniska przez Pana Wojciecha Żukowskiego- burmistrza oraz Panią Jadwigę Skawińską kierownika UTW i odśpiewania piosenek „Ogień” i „Płonie ognisko i szumią knieje”. Następnie rektor przywitała gości, harcerki i słuchaczy UTW oraz przedstawiła drużynę.

      43 DSH „Zośka” jest drużyną żeńską działającą przy Publicznym Gimnazjum w Bełżcu pod opieką phm. Barbary Żukowskiej. Harcerki przedstawiły sylwetkę patrona drużyny Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”- harcerza i oficera Armii Krajowej, ucznia Gimnazjum im. St. Batorego i członka Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Bolesława Chrobrego zwanej Pomarańczarnią, bohatera książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. W konspiracji działał od października 1939 roku. Współtworzył wojenną Pomarańczarnię.

      Był komendantem hufca Mokotów Górny, który zasłynął w Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”. „Zośka” był nie tylko komendantem, ale i wykonawcą akcji. W listopadzie 1942 r. został dowódcą Grup Szturmowych Szarych Szeregów Chorągwi Warszawskiej i zastępcą dowódcy Oddziału Specjalnego „Jerzy” – Kedywu Komendy Głównej AK. 15 sierpnia 1943 r. otrzymał stopień harcmistrza. Mianowany na podporucznika piechoty Wojska Polskiego. 26 marca 1943 r. dowodził grupą „Atak” w akcji pod Arsenałem, podczas której odbito z rąk gestapo 25 więźniów, wśród nich Janka Bytnara „Rudego”. Jako dowódca oddziału uwolnił więźniów pod Celestynowem w nocy z 20 na 21 maja 1943 roku.

      Poległ w ataku na strażnicę Grenzschutzpolizei w Sieczychach koło Wyszkowa w nocy z 20 na 21 sierpnia 1943 roku. Był jednym z młodych diamentów, z których Polska strzelała do wroga…

      Dla uczczenia pamięci Zawadzkiego jego pseudonimem nazywano batalion szturmowy Kedywu Komendy Głównej AK oraz wiele drużyn harcerskich.

      Tadeusz Zawadzki był postacią wybitną, człowiekiem, który ponad miłość do życia postawił miłość do idei. Zginął w polu w walce z wrogiem, ale przezwyciężył śmierć, bo żyje w naszej pamięci do dzisiaj.

      Przedstawianiu sylwetki drużyny towarzyszyła recytacja utworów poświęconych harcerzom Szarych Szeregów oraz patriotyzmowi dzisiaj. Oprawę muzyczną stanowiły piosenki harcerskie przy akompaniamencie gitary. W trakcie imprezy pieczono kiełbaski oraz wspólnie śpiewano piosenki, nawet na trzy głosy. Wszyscy bawili się znakomicie w przyjacielskiej atmosferze. Nikt nie śpieszył się do domu,chociaż było piątkowe popołudnie i zaczynał się weekend, gimnazjalistki nie czuły się skrępowane obecnością „studentów”.

      Spotkanie zakończyło się zawiązaniem kręgu harcerskiego, odśpiewaniem „Bratniego słowa” i przekazaniem „iskierki”.

      43 DSH „Zośka” serdecznie dziękuje za zaproszenie UTW na majówkę,Pani Jadwidze Skawińskiej, słuchaczom za okazaną sympatię i słodycze, dh. hm. Elżbiecie Dziubie za merytoryczną pomoc i zorganizowanie spotkania oraz Panu Wojciechowi Żukowskiemu za transport harcerek z Bełżca do Tomaszowa Lubelskiego.

EB

Wersja do druku Generuj PDF
---