Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Czwartek, 18 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Ilona, Klara, Bronisław, Helena, Bogusław

ZDROWE NERKI SŁUCHACZY UTW

30.03.2022

ZDROWE NERKI SŁUCHACZY UTW

Wraz ze zmniejszeniem się realnego zagrożenia pandemią tomaszowski LUTW powrócił do systematycznej planowej działalności realizowanej w różnych formach i tematach, w tym prozdrowotnym.

 

Przykładem tego jest zorganizowane spotkanie słuchaczy UTW z lekarzem, które odbyło się we wtorek 22 marca w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Gościem spotkania był Jakub Krawczyk, internista-nefrolog ze Stacji Dializ DaVita w Tomaszowie Lubelskim, który wygłosił wykład pt.: „Co warto wiedzieć o nerkach?”.

Z prezentacji, bogato ilustrowanej materiałami multimedialnymi, słuchacze UTW mogli dowiedzieć się o budowie nerek, ich zadaniach, funkcjonowaniu, jako filtra organizmu ludzkiego oraz zaburzeniach pracy tego organu.

Lekarz poinformował także o elementach oceny i podstawowych badaniach, jakie stosowane są w działalności nerek, przyczynach niedrożności i środkach stosowanych w leczeniu. Zwrócił przy tym uwagę na choroby wpływające na funkcjonowanie nerek, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca i inne oraz ich objawy ważne dla stanu zdrowia. Ostrzegł także, ze nie należy lekceważyć tych objawów i systematycznie badać stan nerek, bo odsetek osób z chorymi nerkami będzie wymagać dializy do końca życia. Poinformował także, ze w najbliższym czasie przy tomaszowskiej stacji dializ powstanie poradnia nefrologiczna, zaś na zakończenie spotkania zaapelował do studentów UTW o poddanie się szczepieniom przeciw COVID-19.

Źródło: Rewizje tomaszowskie

Wersja do druku Generuj PDF
---