Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Wtorek, 17 maja 2022 r.
Imieniny obchodzą: Brunon, Paschalis, Weronika, Wiktor, Stanisław, Sławomir

Przy kominku – o seniorach

28.02.2014

Przy kominku – o seniorach

      26 września odbyło się pierwsze, po wakacyjnej przerwie, spotkanie integracyjne „Przy kominku” studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w nowym roku akademickim 2013/2014.

      Stało się już tradycją, że początek roku akademickiego w tomaszowskim Uniwersytecie obchodzony jest uroczyście i interesująco. Celebrowany tego dnia Dzień Seniora łączy się w przypadającym ostatniego dnia września Dniem Chłopaka. Dlatego jest to dzień szczególnej wagi i przeznaczony jest bardziej zabawie i rozrywce niż wykładom jako takim.

      W bieżącym roku składał się z części artystycznych, w której wystąpiły słuchaczki UTW. W programie przygotowanym przez Helenę Fiutkę, wzięły udział: Maria Bartecka, Teresa Łaba, Jadwiga Skawińska, Irena Piasecka, Maria Garbarz. Były więc wiersze, piosenki zarówno wesołe jak i melancholijne, żarciki i skecze.

      Nie był to jednak koniec niespodzianek artystycznych. Amatorski Teatr działający przy Domu Kultury zaprezentował się w kilku wybranych przez panią reżyser Marię Kozyrę, scenach ze spektaklu „Pamiętaj o mnie”, którego premiera odbędzie się 11 listopada. Akcja spektaklu toczy się w latach 20 ubiegłego stulecia w domu Zarządcy (w którego postać wcielił się Jan Kuśmierczuk) dziedzica Borzęckiego (Andrzej Malec), gdzieś w okolicach Tomaszowa. Oprócz nich wystąpili: Klara Groszek, Mateusz Waszkiewicz, Róża Paszt, Julia Jadczyszyn, Urszula Szałapska, Jadwiga Dziedzic, Zofia Kuśmierczuk, Angelika Grzesik, Katarzyna Malec, Magdalena Tereszczuk. Kostiumy przygotowała Gabriela Raczkiewicz, a scenografię Jerzy Wawrzyński. Z tych kilku przedstawionych scen widać, że sztuka zapowiada się niezwykle interesująco. Widać, że Teatr Amatorski w swoim wykonaniu przestaje już być „amatorski”, a kieruje się ku profesjonalizmowi teatrów wielkiej sceny polskiej tak w grze aktorskiej jak i sferze muzyki.

      Występ poprzedził referat Marii Kozyry na temat różnych dziedzin życia w dobie dwudziestolecia międzywojennego, w którym pani reżyser przywołała znane postaci polskiej literatury. Zwróciła także uwagę na panującą w latach 20. modę oraz tradycje życia codziennego.

      W tym roku na to spotkanie zostali zaproszeni wszyscy burmistrzowie Tomaszowa, z którymi na bieżąco od 2001 roku współpracuje tomaszowski Uniwersytet. Burmistrz Wojciech Żukowski dziękując za zaproszenie przekazał dla biblioteki uniwersyteckiej książkę wydaną z okazji 90. lecia Tomasovii, podkreślił rolę jaką odgrywa uniwersytet dla seniorów i życzył dalszego rozwoju. Natomiast Ryszard Koprowski wyraził wdzięczność osobom, dzięki którym doszło do założenia uniwersytetu w Tomaszowie.

      W podzięce za wspaniałą ucztę duchową studenci UTW wraz z burmistrzem W. Żukowskim i R. Koprowskim zaśpiewali wiązankę piosenek biesiadnych. Kierownik UTW Jadwiga Skawińska zaprosiła wszystkich na uroczysta inaugurację nowego roku akademickiego, która odbędzie się 17 października w sali Urzędu Miasta o godz. 14.00.

ab

Wersja do druku Generuj PDF
---