Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Czwartek, 18 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Ilona, Klara, Bronisław, Helena, Bogusław

Seniorzy z wizytą w Warszawie

30.08.2013

Seniorzy z wizytą w Warszawie

     Wycieczki są jedną z form spotkań integracyjnych, które słuchacze UTW mogą spędzić przyjemnie i pożytecznie. Umacniają więzi międzyludzkie, wyzwalają dobry nastrój i chęć do życia. Tak było i tym razem, bo chociaż kolejny raz jechaliśmy do Warszawy to wiele jeszcze pozostało tam do zwiedzania.

     Warszawa powitała nas chłodem i deszczem, ale to w żaden sposób nie wpłynęło na zmniejszenie programu zwiedzania stolicy. Pierwszy dzień obfitował w szereg atrakcji. Począwszy od zwiedzania Łazienek Królewskich, a skończywszy na wizycie w teatrze Komedia. Teren obecnych Łazienek wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1548 roku Ujazdów stał się własnością królowej Bony, a w XVII wieku nowym właścicielem został król Zygmunt III Waza. Najważniejszymi obiektami Łazienek Ujazdowskich są: Pałac na Wyspie – letnia rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta, stara Pomarańczarnia zwana też Wielką Oranżerią, Pałac Myślewicki, Stara Kordegarda, Biały Domek, Podchorążówka zwana Wielką Oficyną, Światynia Sybilli oraz Nowa Pomarańczarnia, w której mieści się obecnie restauracja Belvedere. Był także spacer po Starym Mieście i do grobu Nieznanego Żołnierza. Wieczorem obejrzeliśmy sztukę „Dziewczyny z kalendarza”, to oparta na faktach opowieść o miłości, przyjaźni i tolerancji. Nie zabrakło śmiechu i wzruszenia, błyskotliwych dialogów i gwiazdorskiej obsady jak: Barbara Bursztynowicz, Bożena Dykiel, Maria Pakulnis, Halina Rowicka, Grażyna Wolszczak, Krzysztof Janczar czy Bartosz Obuchowicz. Niezwykłą atrakcją było dla nas zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego. Jego budowę rozpoczął w 1643 roku hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski. Podczas swojej długiej historii obiekt zmieniał właścicieli i nosił różne nazwy: Radziwiłłów, Namiestnikowski, Rady Ministrów. Budynek spełniał także różne funkcje: teatru, galerii figur wojskowych i sali koncertowej. Był miejscem zgromadzeń publicznych, uczt i balów. Tu po raz pierwszy w 1818 roku wystąpił przed publicznością ośmioletni wówczas Fryderyk Chopin. W Pałacu zwiedzaliśmy m.in.: Salę Kolumnową, Ogród Zimowy, Salę Obrazową, Salę Okrągłego Stołu oraz kaplicę pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Później odwiedziliśmy grób błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, a przed wyjazdem do Tomaszowa zwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. Jest to jedna z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością. Znajduje się tu ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach oraz teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Spośród wielu wystaw szczególnie zainteresowała nas jedna z nich pt. „Korzenie cywilizacji”. To wystawa umożliwiająca odbycie podróży od zamierzchłych czasów aż po czekającą nas przyszłość oraz poznanie najważniejszych osiągnięć ludzkiej myśli. Misją CN Kopernik jest zachęcanie do osobistego zaangażowania w poznanie i zrozumienie świata oraz wzięcia odpowiedzialności za zmiany zachodzące wokół nas.

     Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Świątyni Opatrzności Bożej. W budowie Sanktuarium, które oddaje hołd Bożej Opatrzności uczestniczą wszyscy wierni. Aleja darczyńców, w otoczeniu wielkich Polaków, prezentuje tablice – kamienie, które świadczą o naszej wierze i staną się najtrwalszą pamiątką po naszym życiu.

     Do zwiedzania jest przed nami jeszcze wiele zakątków w Polsce. Następnym razem będą to Mazury.

Wersja do druku Generuj PDF
---