Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Wtorek, 17 maja 2022 r.
Imieniny obchodzą: Brunon, Paschalis, Weronika, Wiktor, Stanisław, Sławomir

O roli wartości w wychowaniu człowieka

30.08.2013

O roli wartości w wychowaniu człowieka.

 

     Czy można temat wyśpiewać? Okazuje się, że tak. Dokonał tego dr Janusz Skwarek, dziekan katedry pedagogiki Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Pan doktor – to „człowiek orkiestra” wyposażony w gitarę, harmonijkę ustną, urządzenia nagłośniające, a przede wszystkim w aksamitny głos, który dostał w darze od natury. Jako praktyk, od ponad 30 lat pracuje z młodzieżą. Pełnił rożne funkcje, począwszy od nauczyciela w szkołach średnich, dyrektora gimnazjum, a od ośmiu lat pełni funkcję dziekana WSZiA. Bez wątpienia rola wartości oraz ich wdrażanie w proces wychowania, powinny być mottem każdego nauczyciela wychowawcy. Odpowiedzialny nauczyciel ma świadomość, że wszyscy ludzie a przede wszystkim młodzież w wieku szkolnym potrafią właśnie poprzez brak wartości i autorytetów je propagujących, krzywdzić samych siebie oraz innych. Badaniem wartości zajmuje się nauka zwana aksjologią. Wszelkiej jej koncepcje mają bezpośredni wpływ na cele edukacyjne. Spośród uniwersalnych wartości wykładowca wymienił m.in.: odpowiedzialność, tolerancję, altruizm, sprawiedliwość. Wykładowca podkreślił fakt, iż człowiek chcący być autorytetem dla innych musi reprezentować odpowiedzialną postawę, która powinna być wspólna z przekazywanymi treściami. System wartości człowieka kształtuje się systematycznie i stopniowo w miarę jego rozwoju i dorastania. Na każdym etapie życia, człowiek uświadamia sobie kolejno co jest dla niego ważne i według jakich wartości chce żyć.

     Wykładowca J. Skwarek podkreślił, iż nie wyobraża sobie życia którym nie kierowałyby jakieś nadrzędne wartości. Zaznaczył jednak, że hierarchia tych wartości zależy wyłącznie od człowieka, który ją przyjmuje. Dla jednych najważniejsza jest miłość, dla innych wiara czy rodzina. Bywają jednak i tacy, dla których najbardziej upragnione jest bogactwo, a dążenie do niego jest dla nich strawą priorytetową. Wykładowca przytoczył słowa Jana Pawła II, który podkreślał, że zaraz obok wiary należy stawiać inne wartości jak: patriotyzm i poszanowanie godności ludzkiej człowieka.

     Współczesny, zabiegany człowiek nie ma czasu na miłość i udane Zycie rodzinne. Ludzie w pogoni za pieniądzem zapominają o tym, co jest najważniejsze w ich życiu. Nie maja czasu ani dla siebie ani dla swoich dzieci, które spędzają cale dni przed telewizorem i komputerem.

     Wykładowca w swoje rozważania pięknie wkomponował utwory muzyczne. Wielokrotnie podkreślał, że muzyka odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Grał i śpiewał utwory nie tylko współczesnych twórców począwszy od ballad aż po rock. W wykonanie ich wkładał dużo serca i energii, grał jednocześnie na gitarze i harmonijce ustnej, a także tańczył. Swoją pasją – śpiewaniem i graniem, urzekł seniorów którzy słuchając mogli się odprężyć i wprawić w dobry nastrój.

     Będziemy kontynuować spotkania ze „Śpiewającym Dziekanem” dr Januszem Skwarkiem.

Wersja do druku Generuj PDF
---