Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
Dziś
27° 15°
Niedziela
25° 15°
 
Sobota, 19 czerwca 2021 r.
Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Romuald, Sylwia

Sztuka średniowiecza

26.04.2018

Sztuka średniowiecza

      12 kwietnia 2018 r. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku gościli pana Jacka Pawłuckiego, chyba ulubionego wykładowcę tomaszowskiego UTW. Tym razem pan Pawłucki opowiedział o literaturze i sztuce średniowiecza.

      Prawdą jest, że niezwykle trudno zamknąć blisko tysiącletnie dziedzictwo kulturowe w tak krótkim wykładzie. Dlatego prelegent skupił się na przypomnieniu i pokazaniu najważniejszych, sztampowych dzieł tego okresu zgodnie z zasadą, że najcelniej pokazać perły średniowiecza. Chyba już podświadomie przedstawia się średniowiecze w mrocznych i trudnych barwach. Próbując walczyć z tym stereotypem pan Pawłucki przywołał kilka charakterystycznych kierunków i gatunków w literaturze jak hagiografia, apokryf, misteria i moralitety. Zwrócił uwagę na związki z Biblią i kształtującą epokę myśl religijną.

      Razem ze słuchaczami UTW odczytał jeden z pierwszych i najstarszych utwór spisanych w języku polskim „Bogurodzicę”, analizując ją pod względem języka i poetyki.

      Wśród dzieł sztuki średniowiecza wymienił m.in. „Sąd ostateczny” Hansa Memlinga, który od wieków związany jest z miastem Gdańsk.

      Słuchacze z uwagą słuchali wykładowcy. Po wykładzie zadali szereg pytań, na które prowadzący odpowiedział wyczerpująco. Spotkania literackie z panem Pawłuckim budzą pozytywne myśli oraz ciekawość pogłębiania wiedzy.

Wersja do druku Generuj PDF
---