Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
Czwartek
12°
Dziś
-1°
 
Piątek, 23 kwietnia 2021 r.
Imieniny obchodzą: Ilona, Jerzy, Wojciech

Baby, ach te Baby

30.08.2013

„Baby, ach te Baby”

     Uniwersytet Trzeciego Wieku obok wykładów edukacyjnych, wspiera kameralne spotkania integrujące słuchaczy. Do takich należy np. „Dzień Kobiet”.

     Dzień Kobiet to coroczne święto Kobiet, które obchodzone jest w Polsce 8 marca. To święto o długiej tradycji, ustanowione zostało ponad 100 lat temu. Pierwszy raz obchodzono je 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych, a w 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Dzień Kobiet na całym świecie. Miał on służyć przede wszystkim rozpowszechnieniu idei równości kobiet i mężczyzn oraz poszanowania praw kobiet.

     Współcześnie Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w kilkudziesięciu krajach świata, chociaż nie wszędzie obchodzony jest 8 marca, np. w Tunezji – 13 sierpnia.

     W Polsce Dzień Kobiet stał sie bardzo popularny w czasach PRL. Tak wtedy jak i dziś jest to dobra okazja do spotkań i życzeń.

     Świętu temu w sposób szczególny hołdują seniorzy z UTW. I w tym roku program przygotowany przez zespół AS tj. aktywnych seniorów: Tadeusza Kulika, Jana Kuśmierczuka, Mieczysława Piwko, Zbigniewa Skawińskiego i Wincentego Słotwińskiego miał bogatą formułę. Całość reżyserował Jan Kuśmierczuk.

     W programie, który zainicjowała piosenka „Baby, ach te baby” znalazły się utwory poetyckie, w tym wiersze słuchaczki Marii Goral, piosenki śpiewane solo i chóralnie przez zespół oraz scenki satyryczne. Przerywnikiem były słowa piosenki „Kobieto, kobieto, choć tyle masz wad, bez ciebie cóż wart, cóż wart byłby świat”. Wszystko to stworzyło miły nastrój i atmosferę spotkania oraz zachęciło wszystkich słuchaczy do wspólnego śpiewania.

     Wszystkim podobały sie słowa piosenki autorstwa Zbigniewa Skawińskiego o tym, że każdy może zostać studentem UTW i aktywnie spędzać czas.

     W spotkaniu uczestniczyły pierwsze damy Tomaszowa – prezes Akcji Wyborczej na Rzecz Miasta i Regionu Anna Tur, dyrektor ZUS Janina Łasocha, kierownik koła teatralnego przy Tomaszowskim Domu Kultury Maria Kozyra, członek chóru Tomaszowiacy Zawiślak Alina, oraz pani Jarczak Aniela z powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Panie były pod wrażeniem spotkania, podkreślały ważną rolę UTW w życiu emerytów.

     Na zakończenie spotkania wystąpił z mini recitalem kabaret „Aluzja”, który zaprosił na wieczór biesiadowo-kabaretowy w kwietniu.

Jadwiga Skawińska

 

 

 

Wersja do druku Generuj PDF
---