Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Wtorek, 17 maja 2022 r.
Imieniny obchodzą: Brunon, Paschalis, Weronika, Wiktor, Stanisław, Sławomir

Powitanie wiosny na UTW

22.03.2018

Powitanie wiosny na UTW

     Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Orląt Lwowskich i Szkoły Podstawowej nr 3 im. dra Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim przygotowali występ artystyczny pt. „Człowiek i wiosna”. Nad aranżacją sceniczną oraz scenariuszem czuwała Jolanta Piotrowska, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1, natomiast pod względem muzycznym program opracowała Monika Kulczyńska nauczycielka wychowania muzycznego w Szkole Podstawowej nr 3.

     Choć jeszcze tego dnia na dworze panował iskrzący mróz, to jednak młodzież razem ze swoją opiekunką postanowiła przywołać wiosnę, aby szybciej przyszła. Uczniowie starali się zmobilizować seniorów, aby w podobny sposób przy pomocy melodyjnych piosenek „zaczarować wiosnę”. Program został opracowany pod hasłem „Kochaj świat”, „Kochaj życie”. Rzeczywiście po kilku dniach można było się przekonać, że odczuliśmy cieplejszy powiew już wiosennego wiatru.

     Wśród gości znaleźli się: słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Tomaszowa Lubelskiego, rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 i ze Szkoły Podstawowej nr 3, wicedyrektorki Szkoły Podstawowej nr 3 Beata Łaba i Joanna Girguś, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Agnieszka Klimecka, dyrektor Szkolnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka Roman Kania oraz wicedyrektorki Lilla Walczak i Małgorzata Krzaczkowska.

     Wiosna to pora roku, która przypomina człowiekowi o jego miejscu na ziemi, gdzie powinien dążyć do szczęścia, spokoju i zgody z sumieniem. W takim też świetle przedstawili uczniowie tematykę - człowieka blisko natury. Tylko harmonijna egzystencja, zgodna z niezmiennymi prawami, panującymi w świecie, daje człowiekowi poczucie szczęścia. Właśnie wiosna to czas regeneracji sił, budzenia się do życia, a promyki słońca, śpiew ptaków, zieleń i kwiaty zachęcają do uśmiechu i życzliwości. Umiejętności bycia szczęśliwym możemy nauczyć się od Małego Księcia, który doświadczył tego, co to znaczy kochać i być zawsze blisko osób, które kochamy. Mały Książę uczy, jak żyć: nie wolno zwlekać, aby okazywać miłość i serdeczność, aby każdy dzień był dobrze przeżyty. Każdy dzień jest ważny i niepowtarzalny, a sam fakt życia, oddechu i patrzenia na piękno otaczającej nas przyrody daje szczęście.

     Życie daje nam wiele chwil, w które wpisane są szanse na zatrzymanie szczęścia, ale musimy sobie uświadomić, co jest ważne w życiu. Trzeba umieć zatrzymać się w życiu, zastanowić, posłuchać, co mówi serce. „Człowieku zostałeś powołany dla światła i radości. Żyj szczęśliwie dla szczęścia ludzi wokół siebie”. „Nie muszę mieć wszystkiego, znajdę czas, by być szczęśliwym” - recytowała młodzież wykorzystując fragmenty wierszy Phila Bosmansa.

      Apologia życia i poszukiwanie szczęścia mają ścisły związek z umiejętnością czerpania siły ze związku z otaczającym nas światem przyrody. Na tym obszarze możemy odnaleźć swoje szczęśliwe miejsce, spokój serca, równowagę umysłu. Musimy tyko dobrze posłuchać siebie i rozejrzeć się wokół siebie, aby móc wpisać się w piękno, i równowagę przyrody. Takie też przesłanie odzwierciedlają inne utwory literackie, interpretowane przez uczniów, m.in. Gabriela Garcii Marqueza, Nancy Kleinbaum, Leopolda Staffa, Wisławy Szymborskiej.

     W programie wykorzystano też rekwizyty, wykorzystane też w aranżacjach ruchowych, przywołujących skojarzenia z wiosną: ławeczka, zielone gałązki, kolorowe parasolki. Oprócz recytacji refleksyjnych, ale budujących dobry nastrój fragmentów literackich młodzież śpiewała piosenki „Wiosna”, „Staruszek świat”, „Gdzie jesteś Mały Książę”, piosenkę „Starego dobrego małżeństwa” - „Zielony dom”. Pojawiło się wiele różnorodnych ruchowych kompozycji z wykorzystaniem parasolek zwiewnych przebrań, dzięki czemu można było przypomnieć sobie, że wiosna to też mobilizacja do aktywności, ruchu, oddechu, poprawienia sprawności.

     Młodzież wykazała w tym względzie bardzo dużo aktywności ruchowej na scenie, w tym szczególnie uczennica, która w efektowny sposób wykonała szpagat. Goście zebrani na UTW nagrodzili młodzież i ich opiekunkę dużymi brawami, wychodząc z większą nadzieją na szybkie przyjście wiosny.

mb

Wersja do druku Generuj PDF
---