Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Wtorek, 17 maja 2022 r.
Imieniny obchodzą: Brunon, Paschalis, Weronika, Wiktor, Stanisław, Sławomir

Wielcy zapomniani – Kazimiera Iłłakowiczówna

26.04.2017

Wielcy zapomniani – Kazimiera Iłłakowiczówna

      6 kwietnia 2017 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Tomaszowie Lubelskim odbyło się spotkanie z cyklu Wielcy zapomniani, którego celem było przybliżenie sylwetki wybitnej polskiej poetki Kazimiery Iłłakowiczówny. W spotkaniu wzięli udział słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykład wzbogacony prezentacją multimedialną prowadziła Marta Sawicka-Łaba, która w ciekawy sposób przedstawiła postać wybitnej, ale nieco zapomnianej pisarki.

      Uczestnicy dowiedzieli się, że Kazimiera Iłłakowiczówna urodziła się 6 sierpnia 1888 r. w Wilnie, zm. 16 lutego 1983 w Poznaniu. Wcześnie osierocona wychowywała się u krewnych. Odbyła studia zagraniczne, min. w Oksfordzie, Fryburgu, Genewie i Londynie. Przez 9 lat pełniła funkcję osobistego sekretarza Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1939 r. ewakuowała się do Rumunii gdzie spędziła wojnę. W 1947 wróciła do Polski i zamieszkała w Poznaniu. W ostatnich latach życia, po nieudanej operacji jaskry, była ociemniała. Została odznaczona wieloma nagrodami i medalami za działalność patriotyczną i zasługi podczas wojny. Debiutowała w okresie Młodej Polski tomem „Ikarowe loty”, (1911).

      W dalszej części spotkania słuchacze recytowali utwory poetki ze zbiorku Portrety imion. Wiersze takie jak „Anna”, „Jadwiga”, „Zofia”, „Teresa”… przygotował Klub Poetycki Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierownictwem Pani Danuty Kogut. Recytacja bardzo ożywiła spotkanie, w którym uczestniczyło 42 osoby.
      Na zakończenie uczestnicy wykonali pamiątkową fotografię. Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Kazimiera Iłłakowiczówna - skromny żywot wielkiej damy”.

Marta Sawicka Łaba

Wersja do druku Generuj PDF
---