Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
Czwartek
12°
Dziś
-1°
 
Piątek, 23 kwietnia 2021 r.
Imieniny obchodzą: Ilona, Jerzy, Wojciech

Historia powstania Kabaretu „Aluzja” przy UTW

05.07.2016

Historia powstania Kabaretu „Aluzja” przy UTW

      Z perspektywy młodego człowieka pojęcie ; trzeciego wieku; to coś bardzo odległego – lecz starzenie się jest to nieuchronny etap naszego życia, najważniejsze by nie był to bez wartościowo płynący czas. Dla wielu osób właśnie przynależność do sekcji i zespołów działających przy UTW jest jedną z wielu form aktywnego realizowania się.

      W związku z tym w październiku 2007r została podjęta inicjatywa zorganizowania kabaretu z którą wyszła Pani Maria Goral. Wkrótce skupiła wokół siebie grono chętnych seniorów i po powołaniu rady programowej jako organizator tej formy działalności i jako autorka licznych tekstów zorganizowała próby umiejętnie dobierając osoby do odgrywania postaci i ról. Próbując swych sił kabaret został zaproszony do GOK w Lubyczy. Kabaret wystąpił w części finałowej w 14-osobowym składzie z akompaniamentem Marii Bielak. Od tego momentu kabaret pod nazwą ;Aluzja” rozwinął swoją działalność występując np. w; Romskim wieczorze” zorganizowanym przez UTW w Urzędzie Miasta.

      W 2008 r. kabaret wziął udział w Ogólnopolskich Juwenaliach Trzeciego Wieku w Warszawie. W historii kabaretu były różnego rodzaju występy w TDK na ;Siwej Dolinie „ w siedzibie UTW pod hasłem ;Baw się razem z nami”. Tak jak w życiu w każdej formie działalności istnieją wzloty i upadki tego doświadczył także kabaret. Po dłuższej przerwie wznowił swoją działalność w 2011 roku. Opiekunem i koordynatorem w dalszym ciągu pozostała Maria Goral, a interpretacją i aranżacją od strony muzycznej zajęła się Henryka Hałasa.

      10-go czerwca odbyło się zakończenie roku akademickiego UTW pod hasłem „ Spotkanie pokoleń”, wówczas kabaret pod nazwą „ Aluzja” zaprezentował teksty nawiązujące do młodości, jak też humorystyczną scenkę „ Sondaż uliczny”. Od tego momentu kabaret wzbudził ponownie ogólne zainteresowanie nie tylko wśród widzów. Do kabaretu dołączyły osoby które wzbogaciły repertuar i poziom wykonawstwa. Jak też nastąpiło urozmaicenie strony muzycznej przez Romana Drzał. Te elementy znakomicie wpisały się w kanony szanujących się klasycznych kabaretów. Pojawiły się teksty autorstwa członków naszego zespołu o charakterze satyrycznym, okazjonalnym jak też zabawne monologi i dialogi z politycznymi podtekstami i aluzjami. Tak urozmaicony repertuar jest doskonale odczytywany i odbierany przez widzów na:

  1. Dożynkach Gminno - Parafialnych z okolic Tomaszowa
  2. Na spotkaniach biesiadnych
  3. W występach TDK z okazji międzynarodowego Dnia Seniora pod hasłem „Śmiechoterapia”
  4. Udział w inscenizacji Kopciuszka XXI wieku
  5. Na tradycyjnych występach pod szyldem spotkań seniorów Tomaszowskich szkół
  6. Na majówce z harcerzami
  7. W festynie rekreacyjno-sportowym „ Powitanie wakacji”
  8. Występ dla jubilatów w TDK z okazji 50-lecia pożycia małżeńskiego
  9. Występy kabaretu wynikające z grafiku spotkań seniorów w siedzibie UTW oraz w Urzędzie Miasta

są to:

a) Powiatowy Dzień Bibliotek
b) Tłusty czwartek
c) Spotkania opłatkowe
d) Dzień wiosny
e) Andrzejki
f) Mikołaj
g) Światowy Dzień Zdrowia

      Olbrzymią satysfakcję sprawiają nam radosne owacje publiczności jak też podziękowania w formie dyplomów składane przez organizatorów imprez. One to mobilizują nas do kontynuowania i rozszerzania naszych osiągnięć. Jednocześnie należy podkreślić, że kabaret „Aluzja” w obecnym składzie obchodzi 5-tą rocznicę swojej działalności.

Wersja do druku Generuj PDF
---