Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Aleksy, Horacy, Horacja, Grzegorz, Aleksander, Bona, Jerzy

PROJEKT "ELEKTRYCZNE ŚMIECI"

23.11.2022

TOMASZÓW LUBELSKI DOŁĄCZA DO PROJEKTU ELEKTRYCZNE ŚMIECI

Ogólnopolski projekt Elektryczne Śmieci zyskał kolejnego Partnera. Tomaszów Lubelski dołączył do grona blisko 80 miast Polski, dla których działania na rzecz ochrony środowiska mają duże znaczenie. W dogodnych dla mieszkańców miasta lokalizacjach staną pierwsze czerwone pojemniki na drobne, niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne.

 

ELEKTRYCZNE ŚMIECI TO JUŻ NIE PROBLEM!

Czerwone pojemniki to wygoda w pozbywaniu się niedziałających urządzeń elektrycznych i elektronicznych. W drugiej połowie listopada, Tomaszów Lubelski zyska 5 takich czerwonych pojemników na elektryczne śmieci. Będzie można wrzucać do nich odkurzacze, oprawy oświetleniowe, kuchenki mikrofalowe, sprzęt wentylujący, żelazka, tostery, czajniki elektryczne, zegary i zegarki, golarki elektryczne, wagi, urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała, kalkulatory, odbiorniki radiowe, kamery wideo, sprzęt wideo, sprzęt hi-fi, instrumenty muzyczne, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, elektryczne lub elektroniczne zabawki, sprzęt sportowy, czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, małogabarytowe wyroby medyczne, mały sprzęt ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi, telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony, baterie, tonery jednym słowem wszystkie urządzenia, które zalegają w domach, nie są sprawne ale kompletne i mieszczą się w wymiarach 40 x 50 x 20 cm.

 

EDUKACJA EKOLOGICZNA

Dzięki temu, że partnerami projektu jest Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego AURAEKO oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko, mieszkańcy Tomaszowa zyskają dostęp do nowoczesnych programów edukacyjnych. Gabriela Leszczyńska z AURAEKO zaznaczyła, że edukacja ekologiczna
w nowoczesnej odsłonie pokazuje praktyczny wymiar recyklingu. Dzięki projektowi, mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego nie tylko przekonają się o tym, że selektywna zbiórka elektrycznych śmieci może być łatwa i bezproblemowa, ale także będą mieli okazję skorzystać z platformy edukacyjnej, wziąć udział w ekologicznych eventach i zbiórkach. Mam nadzieję, że na terenie miasta powstanie również edukacyjna pasieka złożona z uli wykonanych z bębnów od pralek. Wykorzystanie elementów pochodzących z recyklingu elektrośmieci może być dla wielu pozytywnym zaskoczeniem.

W Tomaszowie Lubelskim czerwone pojemniki będą usytuowane w stałych lokalizacjach, dostępne 24h na dobę. Uzupełnią one miejski system gospodarki odpadami oraz zagwarantują możliwość prawidłowego i wygodnego dla mieszkańców pozbywania się elektrycznych śmieci. Wierzymy, że nasi mieszkańcy docenią tę inicjatywę – podkreśla Renata Miziuk, Zastępca Burmistrza Miasta Tomaszów Lubelski.

Projekt Elektryczne Śmieci w ramach, którego Tomaszów Lubelski otrzyma czerwone pojemniki, oferuje także odbiór wielkogabarytowych, niedziałających urządzeń bezpośrednio z domów mieszkańców. Usługa jest bezpłatna i cieszy się dużym zainteresowaniem. Odbiór można zamówić szybko i bez problemów pod numerem infolinii 572 102 102 lub poprzez formularz https://elektrycznesmieci.pl/odbior/#/.

 

CO DZIEJE SIĘ Z ELEKTRYCZNYMI ŚMIECIAMI?

Często zadajemy sobie pytanie: elektryczne śmieci zostaną odebrane i co dalej? Wszystkie trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania takich jak MB Recycling i Maya Victory, gdzie odzyskujemy z nich metale żelazne, nieżelazne, tworzywa sztuczne. Odzyskane surowce wykorzystywane są przy produkcji nowych urządzeń i produktów ale nie tylko. Jako Fundacja Odzyskaj Środowisko dbamy o bioróżnorodność i np. z części odzyskanych z pralek tworzymy niepowtarzalne ule z recyklingu budując miejskie pasieki. To nasz nowatorski projekt wspierający zurbanizowane ekosystemy dla zdrowia człowieka i ochrony środowiska naturalnego, nie wspomnę już o małych przyjaciołach – pszczołach, którym dajemy bezpieczny dom – zaznacza Krzysztof Kieszkowski Prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Prawidłowe pozbywanie się elektrycznych śmieci powinno być nawykiem, bo tylko w ten sposób możemy zadbać o nasze najbliższe otoczenie. Wymaga to stałej edukacji społeczności lokalnych i dalszej rozbudowy systemu, by zwiększać dostępność czerwonych pojemników, a także usług związanych z odbiorem niedziałających urządzeń od mieszkańców oraz firm.

Elektryczne Śmieci jako partner Fundacji Odzyskaj Środowisko, wspiera również projekt EKOzwrot umożliwiający pozbywanie się m.in. niepotrzebnych ubrań przez sieć paczkomatów InPost, i wiele innych proekologicznych rozwiązań.

W Tomaszowie Lubelskim projekt Elektryczne Śmieci realizowany jest wspólnie przez Miasto Tomaszów Lubelski, Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego AURAEKO, MB Recycling oraz Fundację Odzyskaj Środowisko.

Więcej o projekcie Elektryczne Śmieci: https://elektrycznesmieci.pl/

 

LISTA LOKALIZACJI POJEMNIKÓW W TOMASZOWIE LUBELSKIM:

Lp. Umiejscowienie pojemnika
1. ul. Paderewskiego – parking przy kościele Św. Józefa
2. ul. Traugutta – pomiędzy blokiem nr 12 a Zielonym Rynkiem
3. ul. Kopernika 4 – pomiędzy blokiem a Szkołą Podstawową nr 1
4. ul. Jana Pawła II 13 – przy altanie śmietnikowej
5. ul. Rejtana 6 – przy altanie śmietnikowej

Wersja do druku Generuj PDF
---