Romski wieczór w tomaszowskim UTW
Romski wieczór w tomaszowskim UTW

     Kto ze słuchaczy tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku nie pamięta z dzieciństwa kawalkady kolorowych cygańskich wozów i obozu rozbitego gdzieś pod lasem, z płonącymi ogniskami i tęskną muzyką? Cyganek w długich sutych spódnicach nachalnie namawiających do wróżenia z kart? Kto nie pamięta upomnień matki, żeby podczas pobytu Cyganów dobrze pilnować obejścia i nie podchodzić do nich zbyt blisko, by nie zostać porwanym?
     Dziś te obrazki i wspomnienia to już tylko historia, bo "prawdziwych Cyganów już nie ma". Aby choć w części przybliżyć i przypomnieć o obecności Romów w naszej społeczności i poznać bliżej ich kulturę, kierownictwo UTW zorganizowało spotkanie poświęcone właśnie temu tematowi. Poprowadził je duet gości Lubelskiego UTW, utalentowanych artystycznie i zafascynowanych kulturą romską - pp. Elżbieta Misztal i Halina Oleksy. Nasi goście umiejętnie stosując dawki romskiej muzyki i pieśni, wplatały w nie podstawowe informacje i ciekawostki o tej śladowej już mniejszości, która pojawiła się u nas przed ok. 400 laty i - przyznajmy - od początku nie cieszyła się najlepszą opinią. Dziś w Polsce mieszka ok. 25-35 tys. Romów i współżycie z nimi nie jest wolne od napięć. Utrapieniem stał się napływ Romów rumuńskich żebrzących natrętnie na ulicach miast.
     Wiadomo, że Romowie zajmują się handlem i pasjonują końmi, specjalizują w pobielaniu kotłów, ale ich prawdziwą życiową namiętnością i powołaniem jest pieśń, taniec i muzyka. Właśnie w świat romskiej muzyki przeniosły słuchaczy UTW prezentowane przez gości z Lublina oryginalne nagrania czołowych artystów cygańskich i towarzyszących im zespołów. Z zainteresowaniem i uwagą wysłuchano utworów Randii, Michaja Burano, Don Wasyla, Dżianiego, Bogdana Trojana i in. a także występów samych gości, którzy wprowadzili wszystkich w specyficzny nastrój i zawojowali bez reszty serca słuchaczy melodyjnością pieśni, niepokojącym zmiennym rytmem i romansami cygańskimi. To właśnie cygańska kultura i cygańska muzyka inspirowały bardzo wielu znanych twórców na całym świecie oraz zbliżały i integrowały ludzi.
     W drugiej części spotkania, prowadzonego z wprawą zawodowego prezentera przez Andrzeja Malca, wystąpił w nowej roli przekształcony nie do poznania podstawowy skład kabaretu ALUZJA. Panie wystąpiły tym razem w strojach i charakteryzacji kreujących je na romskie kobiety, zaś szefowa zespołu, Maria Goral, z powodzeniem odegrała rolę cygańskiej wróżbiarki. Kabaretowi artyści wspomagani przez gości i słuchaczy UTW na tle migocącego czerwonymi płomykami ogniska zaśpiewali kilka popularnych pieśni jak "Hej Cyganie", "Hej tam pod lasem" i in. z akompaniamentem Marii Bielak a duże wrażenie na widzach wywarł inscenizowany utwór "Cichy i pogodny". Spotkanie zakończyło ogólne odśpiewanie biesiadnego "Sto lat", po czym Kierownik UTW, Jadwiga Skawińska, złożyła gorące podziękowania przybyłym gościom, kierownikowi artystycznemu ALUZJI Marii Goral i członkom kabaretu, organizatorom spotkania, Mieczysławowi Piwce, Zbigniewowi Skawińskiemu, konferansjerowi Andrzejowi Malcowi i Jadwidze Dziedzic oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy.

rep


<-- POWRÓT