UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Pozostawić po sobie trwałe wartości na ziemi ojców...

„Uważam, iż każdy z nas swoje talenty, z którymi Tu przyszedł na świat, późniejsze sukcesy, zdobytą gdzieś w świecie wiedzę i autorytet powinien choćby w części oddać na usługi swojej Małej Ojczyźnie”. - Stefan Szmidt

     Pobyt w Nadrzeczu k/Biłgoraja i rozmowa z Gospodarzami Domu Służebnego Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu miało być kolejnym, zwykłym spotkaniem ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Tomaszowa Lubelskiego. Rzeczywistość przeszła jednak nasze oczekiwania. Gospodarz Stefan Szmidt to znakomity aktor teatralny i filmowy, a jednocześnie artysta malarz. Eksponował swe prace wielokrotnie w kraju oraz we Francji, Niemczech, USA, Kanadzie. Jego obrazy to dzieła autentycznego talentu.
     W czerwcu 1997 wraz ze swoją żoną również znaną i cenioną aktorką, Alicja Jachiewicz, oraz córka Dominiką założył Fundacje Kresy2000 i jej Dom Służebny. S. Szmidt urodził się w Biłgoraju, a w Nadrzeczu zgodnie z miejscową tradycją urządził swój wiejski dom obok niego zaś niezwykły ośrodek kultury. Goszczą tu najwybitniejsi polscy artyści teatralni i filmowi, koncertują wybitni muzycy i wokaliści, prezentują swoje dzieła znani na całym świecie artyści plastycy. Nadrzecze przyciąga także lokalnych twórców, którzy prezentują w Domu Służebnym swój dorobek. Nadrzecze to wieś wyjątkowa, która stała się miejscem spotkań "teatru zawodowego z pierwotna formą teatru obrzędowego". Spotkania te udowadniają, że sztuki nie można dzielić na profesjonalna i ludową. Trzeba ja po prostu dzielić na dobrą i złą. Państwa Szmidt'ów znaliśmy do tej pory tylko z ekranu i desek teatru. Dopiero jednak tutaj poznaliśmy ich jako ludzi dobrych, otwartych na innych, rozumiejących jak nikt drugiego człowieka. Ogromne wrażenie wywarł na nas program przygotowany z okazji Dnia Dziecka. Nasz chór miał także możliwość zaprezentować swoje piosenki, które dzieci przyjęły z entuzjazmem. Pełna ciepła i uroku Pani Alicja Jachiewicz i tryskający energią Pan Stefan Szmidt, to Ci, którzy dają piękno i przekazują trwałe wartości. Oglądać ich to wielka uczta duchowa. Nie sposób nie wspomnieć o Kaplicy Przydrożnej - wspólnym dziele Fundacji i mieszkańców Nadrzecza. Projektował ją S. Szmidt w oparciu o wzory architektury drewnianej, charakterystycznej dla okolic Biłgoraja. Wydarzeniem o dużej randze jest wykonanie przez Jerzego Dudę Gracza, specjalnie dla wiejskiej kaplicy cyklu obrazów, przedstawiających mękę i śmierć Chrystusa, a także trzech obrazów, tworzących cześć ołtarza. O takiej kolekcji wielkiego artysty marzyć może niejedna galeria.
     Wyjeżdżaliśmy z niechęcią, ale i z nadzieją, że możemy tu wrócić i zawsze będziemy oczekiwani oraz mile widziani.

Jadwiga Skawińska

17.VI.2005 - to kolejna sesja wyjazdowa, tym razem di Majdanu Górnego. Będzie to spotkanie autorskie z pisarzem i poetą Mateuszem Pieniążkiem.

30.VI.2005 - będziemy gościć przedstawicieli filii Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z całego województwa lubelskiego.Fot. Zbigniaw Skawiński

<-- POWRÓT