Uniwersytet Trzeciego Wieku
Spotkanie z historią
Spotkanie z historią

     Na ostatnich zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchano wykładu doktora Żuchowskiego z Narola. Przyjęto także do uniwersyteckiego grona nowych studentów.
     Spotkanie słuchaczy tomaszowskiej filii Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które odbyło się w środę 25 listopada, zapoczątkowała miła sercu wszystkich uczestników i gości niespodzianka. Był nią występ artystyczny w wykonaniu grupy uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Gimnazjum nr 2 im. Papieża Jana Pawła II. Utalentowana młodzież została przygotowana przez p. Małgorzatę Giskę. Młodzi wokaliści występowali solo i w składach kilkuosobowych z akompaniamentem, a zaimponowali słuchaczom świetnym opanowaniem utworów i atrakcyjną aranżacją, zbierając za to duże brawa członków UTW jak i szacownych gości, wśród których znalazł się Burmistrz Miasta Ryszard Sobczuk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Ryszard Koprowski, kierownik Zespołu Teatralnego przy TDK Maria Kozyra, dyrektor i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2.
     Po koncercie i pożegnaniu młodzieży oraz podziękowaniu artystom już mikołajkowymi słodyczami, w ramach zajęć edukacyjnych UTW, dr nauk medycznych Jan Żuchowski z Narola, a prywatnie pasjonat dziejów naszego kraju, wygłosił wykład pt. Historia polityczna Polski.
     Posiłkując się slajdami i opracowanym hasłowo tekstem, mając na celu "pobudzenie umysłów" słuchaczy, w iście ekspresowym tempie, na przestrzeni czasowej tysiąca lat, przedstawił galerię naszych królów, książąt, czołowych postaci świata literatury, polityki, wojskowych, ich działalność zasługi oraz błędy ekip rządowych, a na zbudowanym w ten sposób tle - także aktualną sytuacją polityczną, gospodarczą i społeczną kraju.
     Po wykładzie, zakończonym krótką dyskusją dotyczącą wątpliwości co do zaangażowania i ofiar poniesionych przez II Korpus Polski podczas bitwy pod Monte Cassino, Helena Ostojska recytowała wiersz "W jesieni życia", po czym odbyła się miła uroczystość przyjęcia w poczet słuchaczy UTW kolejnych członków: Emilii Kędry, Stanisławy Opińskiej i Ireny Piaseckiej. Po serii pytań skierowanych do kandydatek i złożeniu przez nie roty ślubowania, Burmistrz Miasta Ryszard Sobczuk oraz Tadeusz Kulik i Mieczysław Piwko reprezentujący samorząd UTW, wręczyli nowym żakom indeksy, zaś Jadwiga Karpowicz w imieniu zarządu UTW, złożyła im życzenia pomyślności w gronie studentów Uniwersytetu.
     Z kolei reprezentująca trzyosobową grupę nowych słuchaczy Irena Piasecka, w podziękowaniu za przyjęcie i zaakceptowanie kandydatek przez wielką studencką rodzinę, przy akompaniamencie Piotra Giski wykonała kilka utworów wokalnych, dedykując je Burmistrzowi Miasta, studentom i wykładowcy.
erte


Fot.: Zbigniew Skawiński

<-- POWRÓT