Uniwersytet Trzeciego Wieku
Uniwersytet Trzeciego Wieku
O mężczyznach na wesoło

Pierwszą zasadą w nauce jest zabawa. Przyjemność czerpana z zabawy jednoznaczna jest z chęcią nauki, a przez to doskonaleniem umiejętności. Dlatego studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku postanowili rozpocząć nowy rok akademicki na wesoło.

Tego dnia żeńska część społeczności studenckiej postanowiła uczcić Dzień Chłopaka, a właściwie Dzień Mężczyzny. Jest to święto ustanowione analogicznie do obchodzonego w marcu Dnia Kobiet. Na świecie zapoczątkowano obchody tego święta 19 listopada 1999 roku, powodem miało być popularne współcześnie hasło: równości płci - skoro kobiety mają swoje święto, to dlaczego mężczyźni mieliby go nie mieć? W Polsce proponowano wprowadzić datę 10 marca dla tego święta (prawdopodobnie dlatego, że jest to data w kościele katolickim, w której wspomina się 40 męczenników), przyjmijmy jednak, że dzień mężczyzny, jak i chłopaka obchodzi się 30 września.

Studentki UTW przygotowały zatem program artystyczny, a w nim: romantyczne piosenki w wykonaniu Teresy Łaby, Zofii Kuśmierczuk i Marii Cichoń, wiersze autorstwa Marianny Borysowkiej i Heleny Węglarz, a także skecz, w którym zaborcza żona terroryzuje życie rodzinne, a przede wszystkim męża. W rolę żony wcieliła się kierownik UTW Jadwiga Skawińska, męża zagrała Danuta Kogut, a ich nastoletnią córkę - Teresa Łaba. I niestety w niezwykle feministyczny sposób zdegradowano płeć brzydką do roli kopciuszka - kobiety górą(!). Mężczyznom nie pomogło nawet młode pokolenie w roli wnuczka pani kierownik, który trafnie odpowiadał na zagadki. I w konkursie zwyciężyły kobiety wynikiem 3:2.

Tym oto pozytywnym akcentem rozpoczął się nowy rok akademicki, a w nim bogaty program, w którym studenci i przyjaciele UTW znajdą między innymi wykłady i spotkania integracyjne, zajęcia w zespołach zainteresowań oraz w chórze Camerata, kabarecie Aluzja i teatrzyku Bajka. Jak co roku planowana jest wycieczka turystyczno-krajoznawcza oraz spotkanie ze sztuką w teatrze Muzycznym w Lublinie.

Inaugurację roku akademickiego 2012/2013 przewidziano na 18 października.

barton


Fot.: Zbigniew Skawiński

<-- POWRÓT