Uniwersytet Trzeciego Wieku
Szlachetne zdrowie...
Szlachetne zdrowie...

16 lutego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Tomaszowie Lub. gościła Elżbieta Jarosz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wykładowczyni mówiła o profilaktyce i leczeniu grypy.

Wakcynologia to nauka o szczepieniach ochronnych. Nazwa wzięła się od pierwszej szczepionki przeciwko ospie prawdziwej stworzonej przez Edwarda Jennera. Zauważył on, że człowiek uodparnia się poprzez kontakt z niektórymi wirusami i bakteriami. Szczepionki to preparaty, które mają za zadanie uodpornić człowieka poprzez podanie odpowiednich zarazków, które nie wywołują choroby, ale powodują powstanie przeciwciał. Jest pięć rodzajów szczepionek: po pierwsze takie, które zawierają w sobie żywe drobnoustroje - szczepionki żywe, drugie zawierają zabite drobnoustroje, kolejną grupą są szczepionki zawierające tylko produkty metaboliczne bakterii, czyli toksyny. Innym rodzajem są szczepionki, które zawierają jedynie fragment drobnoustroju, ważny przy uodpornieniu. Najnowszym typem szczepionek są te, które otrzymuje się techniką inżynierii genetycznej.

Pneumokoki są bakteriami powszechnie występującymi, które zasiedlają drogi oddechowe i mogą spowodować m.in. ropne zapalenie opon mózgowych, uszu i zatok oraz zapalenie płuc. Inwazyjna choroba pneumokokowa może cechować się bardzo ciężkim przebiegiem klinicznym, obarczona jest dużym ryzykiem trwałych powikłań, może prowadzić do zgonu. W naszym kraju dostępne są dwa rodzaje szczepionki przeciwko pneumokokom: polisacharydowe i skoniugowane.

Dr K. Sullivan z USA stwierdził, iż "grypa jest ostatnią niekontrolowaną plagą ludzkości". To ostra choroba zakaźna, której wirus atakuje górne i dolne drogi oddechowe. Zarazić można się drogą kropelkową. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co roku choruje na grypę od 330 milionów do 1,575 miliarda ludzi na świecie, z czego umiera od 0,5 do 1 miliona. Najczęściej choroba ta ma nagły początek, występuje wysoka gorączka, kaszel, ból głowy, uczucie ogólnego rozbicia. Rozwija się w ciągu 18-72 godzin, a zwykle bywa tak, że osoba zakażona wirusem grypy może zakazać innych przez 3-5 dni od chwili pojawienia się objawów chorobowych. Jest bardzo groźna ze względu na powikłania pogrypowe. Prelegentka podkreśliła, iż pacjenci chorzy na cukrzycę znajdują się w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań, hospitalizacji i zgonów spowodowanych grypą i zakażeniami pneumokokowymi. Szczepienie tych pacjentów znacząco zmniejsza zapadalność na te choroby i związaną z nimi śmiertelność. Pani E. Jarosz odpowiedziała na wiele pytań słuchaczy, rozwiała szereg mitów związanych z profilaktyką i leczeniem grypy. Na koniec wykładu studenci UTW otrzymali ulotki na temat szczepionek i chorób zakaźnych.

barton


Fot.: Zbigniew Skawiński

<-- POWRÓT