NA RATUNEK ZIEMI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA 5-LETNICH

TEMAT KOMPLEKSOWY: DBAMY O PRZYRODĘ

TEMAT DNIA: NA RATUNEK ZIEMI

PROWADZĄCA: ANNA PITURA

DATA: 22.04.2010

GRUPA: VIII - 5 LATKI

PRAWO DZIECKA DO WYRAŻANIA SWOICH UCZUĆ I MYŚLI

PODSTAWA PROGRAMOWA: XII-1, IV- 3, I-3

TREŚCI PROGRAMOWE:

  • poznawanie zagrożeń dla środowiska przyrodniczego wynikających z niszczycielskiej działalności ludzi,
  • improwizowanie piosenek ruchem,
  • łączenie przedmiotów w grupy na podstawie cech funkcjonalnych,
  • malowanie farbami plakatowymi z użyciem pędzli

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:

  • wie, co zagraża środowisku przyrodniczemu i jak temu zapobiec,
  • improwizuje piosenkę ruchem,
  • łączy przedmioty według cech funkcjonalnych,
  • jest radosne w czasie tworzenia, działania plastycznego

METODY:

  • podająca - wiersz, rozmowa
  • praktycznego działania
  • aktywizująca

FORMY PRACY:

  • indywidualna
  • zbiorowa
  • zespołowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  • wiersz K. Wawrzak „Na ratunek Ziemi”, piosenka „Ziemia zielona wyspa”, ilustracje przedstawiające różne środowiska zanieczyszczone i zdrowe, pojemniki na śmieci szkło, plastik, papier (dla każdej grupy), różnego rodzaju odpady, farby, pędzle, kartony, karty pracy dla każdego dziecka podsumowujące zajęcia, pocięte ilustracje przedstawiające różne zachowania ludzi względem przyrody, worek, kilka różnych odpadów do rozpoznania za pomocą dotyku

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Przywitanie się z dziećmi przy piosence: „Dzień dobry, dzień dobry wszyscy się witamy, dzień dobry, dzień dobry, dobry humor mamy...”

Witam wszystkie dzieci, które:

– lubią, gdy wokoło jest czysto,

– lubią, gdy kominy nie dymią,

– lubią, gdy woda w jeziorach, rzekach jest czysta,

– witam wszystkich

Krótkie wyjaśnienie przez nauczycielkę znaczenia „Dnia Ziemi”

2. Wysłuchanie wiersza:

NA RATUNEK ZIEMI

Kiedyś były inne czasy, wszędzie rosły bujne lasy.

Czyste niebo, słońca blask, jakże piękny był to czas

Zwierząt było co nie miara, w czystej wodzie ryby, raki,

Iść do lasu aż się chciało zbierać rydze i maślaki.

Chrońmy zieleń i zwierzęta, bo przyroda jest zaklęta.

Sadźmy kwiaty, piękne drzewa, bez nich przecież żyć się nie da.

Lasy to są płuca Ziemi, kto zrozumie, ten doceni.

Że bez lasów straszna bieda, że bez lasów żyć się nie da.

Teraz każdy się buduje, coraz więcej fabryk, miast.

Ludzie niszczą swoją ziemię, marzą by dosięgnąć gwiazd.

Jak tu nogi moczyć w wodzie, kiedy brudy płyną co dzień

Dookoła same ścieki, dymy, śmieci, las kaleki.

Dziura w niebie ozonowa, katastrofy idzie czas

Trzeba szybko się obudzić, uratować chory świat.

Nasza Ziemia ukochana chora, smutna, zapłakana.

Więc połączmy nasze ręce, by jej pomóc w tej udręce.

Nie ma to jak iść do lasu, jak najdalej od hałasu.

W wielkiej ciszy i spokoju słuchać ptaków i much roju.

W czystej wodzie moczyć nogi, łowić ryby, zbierać grzyby

Biegać po zielonej łące, liczyć kwiaty i zające.

Odpowiedzi dzieci na pytania:

– Jak myślicie, co autor tego wiersza chce nam przekazać?

– Jak wyglądała Ziemia dawniej?

– Co się dzieje teraz z naszym środowiskiem?

– Co należy robić żeby było przyjemnie na Ziemi?

– Dlaczego Ziemia jest chora?

– Co mogą zrobić małe dzieci dla Ziemi?

3. Układanie w zespołach pociętych obrazków w całość, omawianie powstałych ilustracji.

4. Ruchowa interpretacja piosenki „Ziemia zielona wyspa”

1) Nie warto mieszkać na marsie, nie warto mieszkać na Venus.
Na Ziemi jest życie ciekawsze, powtarzam to, każdemu.
REF.)
Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona, wśród innych dalekich planet.
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, więc musi być bardzo zadbany.
2)
Chcę poznać życie delfinów i widzieć, co piszczy w trawie.
Zachwycać się lotem motyla i z kotem móc się bawić.
REF.)
Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona, wśród innych dalekich planet.
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, więc musi być bardzo zadbany.
3)
Posadźmy kwiatów tysiące. Posadźmy krzewy i drzewa, niech z nieba uśmiecha się słońce, pozwólmy ptakom śpiewać.
REF.)
Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona, wśród innych dalekich planet.
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, więc musi być bardzo zadbany.

5. Zabawa matematyczna:
Nauczycielka wysypuje różne odpady na dywan, prosząc dzieci, aby je posegregowały do odpowiednich pojemników. (Dzieci są podzielone na małe zespoły, każdy zespół dostaje taki sam zestaw odpadów oraz pojemników)

6. Czarodziejski worek - rozpoznawanie po dotyku przedmiotów znajdujących się w worku, prawidłowe je nazywanie. (Bądź dziecko stara się opisać, co ma w dłoniach a pozostałe dzieci odgadują)

7. Szczęśliwa Ziemia - malowanie farbami plakatowymi.

8. Podsumowanie zajęcia.
Wypełnienie karty pracy: „Wskaż za pomocą strzałek, do których pojemników dzieci wrzucą śmieci”

Refacja fotograficzna z przebiegu zajęć

Druk