Scenariusz zajęć z zakresu ekologii dla dzieci 5-6 letnich

Scenariusz zajęć z zakresu ekologii dla dzieci 5-6 letnich

1. Obszar edukacyjny: Obszar edukacji przyrodniczej

2. Hasło programowe:

– kształtowanie u dzieci nawyków proekologicznych

3. Temat: „Czy znasz te znaki ?”.

4. Cele:

– główny

– utrwalenie znaków ekologicznych

– szczegółowe

– poznanie potrzeby przestrzegania norm (nakazów i zakazów) ekologicznych przez samych siebie i innych, zwłaszcza rówieśników, rodzeństwo i rodziców,

– poznanie umiejętności segregowania i wtórnego wykorzystania niektórych odpadów znajdujących się w najbliższym środowisku,

– zapoznanie się z przydzielonymi zadaniami do wykonania w ogrodzie przedszkolnym,

– operacyjne (dziecko):

– zna kilka rodzajów odpadów: papier, szkło, plastik,

– zna kolory pojemników na poszczególne rodzaje odpadów,

– potrafi wykonywać swoje zadanie wg objaśnień wcześniejszych nauczyciela,

– potrafi wypowiedzieć się na temat znaczenia symboli ekologicznych;

– rozumie pojęcia: wysypisko i odpady, surowce wtórne, recykling,

5. Formy: zespołowa, grupowa;

6. Metody: rozmowa, pokaz, ćwiczenia praktyczne

7. Środki dydaktyczne:

Cele główne:

• zapoznanie dzieci z niebezpieczeństwami zagrażającymi środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka

• wzmocnienie więzi ze środowiskiem przyrodniczym

• zachęcanie dzieci do segregacji odpadów

• rozwijanie inwencji twórczej

Cele operacyjne:

• dziecko zna ekologiczny sposób wyrzucania śmieci

• dziecko potrafi podać cele i sposób segregacji odpadów

• dziecko wie, ze wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne

• dziecko ma poczucie odpowiedzialności za środowisko, w którym żyje

• dziecko potrafi wyjaśnić pojęcia odpady i segregacja

• dziecko wie do których pojemników wrzucamy jakie śmieci

• dziecko śpiewa piosenkę

• dziecko współdziała w grupie

Metody pracy:

• Słowne - wiersz, rozmowa z dziećmi

• Oglądowe - pokaz plansz i pojemników do segregacji

• Czynne - zadania stawiane dzieciom

Pomoce naukowe:

• oznakowanie dla czterech grup - samoprzylepne kółka w kolorach

• dwa sklejone ze sobą szare papiery w formie dużego koła

• śmieci do inscenizacji wiersza Igora Sikiryckiego pt. Sznurek Jurka

• podpisane kolorowe pojemniki na odpady

• plansze zadań graficznych do wykonania

• materiały potrzebne do wykonania pracy plastycznej

Przebieg zajęć:

1. Podział dzieci na 4 grupy poprzez rozdanie naklejek w 4 kolorach.

2. Inscenizacja wiersza Igora Sikiryckiego pt. „Sznurek Jurka”

Nauczycielka zaprasza wszystkie dzieci do skupienia uwagi - na trawie rozłożone dwa sklejone ze sobą szare papiery w formie dużego koła.
Wprowadzenie do tematu zajęć. Dzieci stoją w kręgu, nauczyciel inscenizuje wiersz pt. Sznurek Jurka, rzucając na duży arkusz szarego papieru poszczególne rzeczy, o których jest mowa w wierszu. Tworzy się wielkie dzikie wysypisko.

Tuż za szkołą, bardzo blisko,
Kiedyś tam wyrzucił Jurek
Poplątany, stary sznurek.
A nazajutrz obok sznurka
Od banana spadła skórka.
Wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
Wyrzucili bez wahania
Swoje torby po śniadaniach.
Stos papierków po cukierkach
Wysypała tam Walerka.
Na papierki spadła ścierka,
Jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków,
Pustych kubków moc z plastiku,
Wyskubane słoneczniki,
Jeden kalosz, nauszniki,
Stare trampki, piłka z dziurą,
Połamane wieczne pióro,
Kilka opon od rowerów
I ogromny stos papieru.
Oto tak, od sznurka Jurka.
Wnet urosła śmieci górka.
A z tej górki wielka góra,
Której szczyt utonął w chmurach.
Nie ma miejsca na boisko,
Lecz śmietnisko mamy blisko.

N. dorzuca jeszcze plastikowe butelki, szklane słoiki, puszkę po napoju, tekturkę, starą książkę, zeszyt, gazety, reklamówka, puszka po konserwie.

3. Rozmowa na temat wiersza:

– W jaki sposób boisko zamieniło się w śmietnik?

– Jak oceniasz postępowanie Jurka i jego kolegów?

– Czy Jurek przewidywał konsekwencje wyrzucenia przez siebie poplątanego sznurka?

4. Ćwiczenie „Co zrobić z ...”:

Wspólne zastanowienie się nad problemem śmietniska. Propozycje dzieci.
Może i my wspólnie spróbujemy przyporządkować nasze odpady z inscenizacji do odpowiednich pojemników. Mam tutaj przygotowane kolorowe i podpisane pojemniki. Zastanówcie się jakie odpady trafią do pojemnika z napisem: papier, szkło, plastik i inne odpady.

• papier (niebieski) - książka, zeszyt (bez zszywaczy), patyczki drewniane po lodach sznurek, tekturka, papierki po cukierkach, gazety, bombonierka, stos papieru (gazety), ścierka

• szkło (biały i zielony) - szklane słoiki, butelki,

• plastik (żółty) - plastik: torby po śniadaniu, plastikowe butelki, reklamówka, kubeczek po jogurcie i śmietanie, wieczne pióro (obudowa plastikowa);

• inne odpady - (pomarańczowy) - pozostałe śmieci: kalosz, piłka, opona, trampki

5. Wyjaśnienie pojęcia -odpady- to nieużyteczne produkty wyrzucane przez ludzi.

6. Wyjaśnienie pojęcia - segregacja - sposób gromadzenia odpadów, polegający na ich podziale ze względu na rodzaj materiału z którego zostały wytworzone, celem ich jest powtórne wykorzystanie.

7. Segregacja odpadów przy piosence „Leśne duszki”.

8. Drużyny rozwiązują zadania stawiane do wykonania:

– drużyna 6-latków (krzyżówka - I grupa, układanka -II grupa).

– drużyna 5-latków (składanie z części znaków ekologicznych w całość).

9. Wykonanie pracy plastycznej: dzieci wspólnie tworzą „Nowe znaki ekologiczne–

10. Ewaluacja.

11. Spacer - obserwowanie segregowania śmieci przez mieszkańców naszego miasta.

Wiesława Knap
Maria Chudyk

Załączniki do scenariusza
Kolory pojemników   Kolory pojemników Krzyżówka   Krzyżówka Układanka   Układanka Znaki ekologiczne   Znaki ekologiczne

Relacja fotograficzna z przebiegu zajęć


Druk