Materiały i opracowania dydaktyczno-wychowawcze

Scenariusz zajęcia w grupie 6 latków.
Nauczycielka prowadząca: Elżbieta Kawszyniec, nauczycielka z Przedszkola Samorządowego Nr 5 w Tomaszowie Lubelskim.

Temat: Skąd się biorą dzieci?

Cele główne:

– zapoznanie ze stadiami rozwoju płodu ludzkiego od poczęcia do narodzin i dalej;

– rozumienie pojęć takich, jak: plemnik, embrion, płód, pępowina itp.;

– ćwiczenie pamięci, ćwiczenia ortofoniczne z wykorzystaniem tylnej, środkowej i przedniej części języka;

– wyrabianie sprawności manualnej rąk i koordynacji ruchów ciała;

Cele operacyjne:

– dziecko potrafi określić stadia rozwoju istoty ludzkiej;

– potrafi przystosować dostępne do treści zabawy;

– potrafi zilustrować ruchem poszczególne etapy wydarzeń związanych z treścią zajęcia;

– potrafi zastosować stopniowanie przymiotników przy liczebnikach porządkowych;


Metody: słowna (rozmowa), czynna (stawianie zadań), oglądowa (omawianie ilustracji).

Formy pracy: praca z grupą i praca indywidualna.

Materiały dydaktyczne: ilustracje, piłki, Chusta Klanza, utwór muzyczny J. pt. „Fontanna Radości”, utwór muzyczny J. Skrzeka pt. „Karolina”, farby plakatowe, pędzle.

Przebieg zajęcia

Część I: Prapoczątki.

Nauczycielka w rozmowie z dziećmi zadaje pytania w rodzaju: Skąd się bierze...?
Jak powstaje...? Dzieci odpowiadają na pytania:

1. Jak powstają rośliny (drzewa, trawy, kwiaty)?

2. Skąd się biorą motyle?

3. Jak powstaje żaba?

4. Jak powstają ptaki i zwierzęta?


Część II: Od bociana, czy, z kapusty?

1. Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie: Skąd się biorą dzieci?
Dzieci wykorzystują w swoich wypowiedziach uzyskaną wcześniej wiedzę.

2. Na podstawie ilustracji dzieci wspólnie z nauczycielką omawiają kolejne stadia rozwoju płodu ludzkiego od chwili poczęcia, aż do narodzin.

a) odczytują i przyporządkowują odpowiednim ilustracjom napisy: 1-szy miesiąc, 2-gi miesiąc itd. z wykorzystaniem liczebników porządkowych

b) porządkują 9 piłeczek od najmniejszej do największej, obrazując tym samym etapy wzrostu płodu.


Część III: Powiemy im, bo inaczej nigdy się nie dowiedzą.

1. Nauczycielka proponuje dzieciom zabawę ruchową przy muzyce (piosenka zespołu 2+1 pt. „Wyspa Dzieci”).

2. Zabawa ruchowa w Wielki Wyścig.
Dzieci są „plemnikami”. Każde dziecko obwiązane jest w pasie linką, która ma imitować wić plemnika. Po omówieniu zasad przystępujemy do zabawy. W zabawie dzieci mają za zadanie wykorzystanie swoich wiadomości z części I i II zajęcia.

a) dzieci wchodzą na podwyższenie, z którego mają zjechać na brzuchach po odpowiednio ustawionych ławeczkach.

b) przemykają się pomiędzy ustawionymi odpowiednio rodzicami, którzy stoją szeregiem, trzymając się za ręce i robiąc przysiady, zagradzające dzieciom drogę.

c) po pokonaniu przeszkody z rodziców dzieci docierają do rozłożonej na ziemi chusty. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, do czego posłuży im teraz Chusta Klanzy.

d) „plemniki” wchodzą pod chustę (imitacja zapłodnienia i poczęcia). Teraz są „płodami”, a chusta jest „macicą”.

e) „płody rosną” w miarę, jak nauczycielka liczy do dziewięciu.

f) Przygotowanie do porodu (nauczycielka zatrudnia w tym momencie do pomocy zaproszonych Rodziców i nauczyciel, którzy ustawiają się wokół chusty).

g) poród-każdy z dorosłych „odbiera” „rodzące się” dziecko pod profesjonalnym okiem lekarz ginekologa, - jeśli takowy się przytrafi wśród rodziców. Następnie „zawiązują pępowinę” i kołyszą dzieci w objęciach.

h) Dzieci ilustrują ruchem etapy rozwoju niemowlęcia:

– leżą na plecach i brzuchu, podnoszą głowę i gaworzą: gu-gu, ka-ka, ga-ga itd.

– siadają - uaktywnia się środkowa i przednia część języka, wołają: nia-nia, da-da, ta-ta, ma-ma, itp.

– raczkowanie i początki chodzenia przy melodii pt. „Kukułeczka”.

3. „Wyłazimy z pieluch”, chodzimy do przedszkola, a potem do szkoły (taniec przy utworze muz. pt.: „Karolina„).
Figura I. - Chodzimy po kole para za parą.
Figura II. - Stoimy twarzami do siebie - klaszczemy w ręce i uderzamy rękami o kolana.
Figura III. - Tańczymy w dwuosobowych kółkach.
Figura IV. - Przechodzimy przez „tunel”.
Figura V. - Tańczymy w jednym dużym kole.


Część IV: Co nam zostało z tych lat?

Dzieci malują swoje wrażenia związane z tematyką zajęcia (patrz: dodatek - wiersze i zdjęcia).
Zakończenie

Nauczycielka dziękuje dzieciom oraz zaproszonym Rodzicom i nauczycielkom za aktywny udział w zajęciu.
Tomaszów Lubelski 2000.
Ach, skąd się biorą dzieci?
Nasze prenatalne, Malarskie impresje - refleksje
Elemelek szuka żony

<--   Powrót