Materiały i opracowania dydaktyczno-wychowawcze

Jesienne spotkanie z lasem

Scenariusz zajęcia
5.10.2005

Tematyka kompleksowa: Las - rozbudzanie zainteresowań przyrodą.

Temat: Jesienne spotkanie z lasem.

Cel:
- dziecko zna budowę drzewa,
- wyróżnia i nazywa barwy jesieni,
- potrafi wyróżnić pory roku i podać ich charakterystyczne cechy,
- uwrażliwienie dziecka na piękno przyrody;

Metody: słowna, oglądowa, czynna, zabawowa;

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, w parach;

Przebieg:
I. Zbiórka w przedszkolu i wyjście do lasu o godzinie 14.45.
II. Spotkanie z leśnikiem
1. Opowiadanie o lesie:
a) w jakim lesie znajdujemy się;
b) jaką rolę pełni las:
- w życiu zwierząt (źródło pokarmu, schronienie),
- w życiu człowieka jako źródło: pożywienia (jagody, grzyby, dziczyzna), roślin leczniczych, budulca (drewno używane w budownictwie, w meblarstwie, wykorzystywane do tworzenia zabawek itp.),
- "naturalne płuca" niwelujące zanieczyszczenia;
c) różnorodna szata roślinna:
- drzewa liściaste, iglaste, krzewy, paprocie, mchy, runo leśne;
d) zagrożenia dla lasu:
- nadmierne wycinanie drzew,
- zaśmiecanie lasu,
- zanieczyszczenie powietrza,
- pożary;

III. Zabawy: - zbieranie żołędzi, szyszek, liści, układanie jesiennych obrazów,
- leśna mgła-wiatr,
- jestem nasionkiem,
IV. Zagadki Pani Jesieni: - spotkanie z panią jesienią.
- Co jesienią z dębu spada?
- Co ze smakiem dzik zajada?
- Ma nóżkę - nie ma buta.
  Ma kapelusz - nie ma głowy.
  Czasem gorzki i trujący, często smaczny jest i zdrowy.
- Spadają z drzew żółte, czerwone,
  Wicher je niesie
  W tę i tamtą stronę.

V. Mierzenie drzew.

VI. Pieczenie kiełbasek.

VII. Pożegnanie „drzewo do drzewa” - żegnają się nogi - korzenie, ręce - gałązki, głowy - pączki, przyjażni krąg.

VIII. Wręczenie podziękowań gościom specjalnym (leśnik, jesień) oraz wręczenie odznak „Przyjaciel przyrody” dzieciom przez leśnika.

IX. Wypełnienie ankiety przez rodziców nt. „Rozbudzanie zainteresowań przyrodą i ukazywanie jej piękna”.

Przygotowanie i prowadzenie
Teresa Warmińska


<--   Powrót