
Scenariusz zajęcia otwartego prowadzonego dnia 27.04.2006 r. w grupie 4-5-latków w ramach programu autorskiego:
„W stronę światła, życia i miłości”.
Temat główny: Zachowania godowe ptaków - toki, gniazdowanie, lęgi.
Temat: „Elemelek szuka żony” - oglądanie teatrzyku animowanego sylwetkami przez nauczycielkę.
Cel główny:
– Zapoznanie dzieci z zachowaniami godowymi znanych im ptaków (bocianów, wróbli, gołębi), rozumienie znaczenia komunikacji niewerbalnej („mowy ciała”), ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości, wyrabianie sprawności manualnej i twórczej inwencji.
Cele szczegółowe:
– Utrwalenie wyglądu poznanych wcześniej wróbli - odróżnianie samca od samicy w oparciu o różnice w upierzeniu.
– Poprawne przyporządkowanie sylwetki ptaka do jego głosu.
– Poprawne przeliczanie elementów w zbiorze i ułożenie ich wg. wielkości.
– Samodzielne skonstruowanie ptasiego gniazda wg. własnego pomysłu i dostępnych materiałów.
– Właściwe rozpoznanie i dopasowanie wyrazów (elementy nauki czytania wg. I. Majchrzak - dla dz. 5-letnich i chętnych 4-latków).
Metody pracy:
–
słowna - opowiadanie,
–
czynna - stawianie zadań, ruchowa ilustracja,
–
oglądowa- prezentacja i pokaz.
Formy pracy:
– praca z grupą, praca indywidualna.
Materiały dydaktyczne:
– plansze i sylwety ptaków, ilustracje, obręcze, wyrazy, nagrania na płycie CD, masa solna i materiał przyrodniczy.
Literatura:
– tekst p.t: „Elemelek szuka żony”, „Obserwujemy ptaki”: M. Lohman, Oficyna Wydawnicza „Delta W-Z”, W-wa 2005.
Przebieg zajęcia:
Część I. - Toki.
Dzieci słuchają ilustrowanego sylwetami opowiadania nauczycielki (tekst w załączeniu).
Następnie
rozpoznają i nazywają przedstawione na planszach ptaki. Odnajdują też i przyporządkowują ptakom na planszach odpowiednie podpisy. Tam, gdzie jest to zobrazowane -
odróżniają samca od samicy - nauczycielka tłumaczy dzieciom jakie znaczenie mają różnice w upierzeniu dla bezpiecznego wychowania piskląt.
Dzieci słuchają nagranych na płycie CD ptasich głosów, rozpoznając, do którego ze znanych im ptaków należą (skowronek, sikorka i in.), a następnie
naśladują godowe zachowania tychże, naśladując ruchy nauczycielki (zachowania godowe: bociana, wróbla, gołębia -
ruchowa ilustracja).
Część II.- Gniazdowanie i składanie jaj.
Dzieci
oglądają na ilustracjach gniazda zbudowane przez różne ptaki, wspólnie z nauczycielką
omawiają zauważone podobieństwa i różnice w wyglądzie gniazd i sposobach ich budowania. Oglądają też przedstawione na ilustracjach zniesienia; jaja; każdego z tych ptaków. Jaja są zróżnicowane pod względem wielkości, koloru i kształtu.
Dzieci otrzymują zadanie do wykonania:
Każde dziecko dostaje kopertę z sylwetkami jaj, które mają być policzone i ułożone od największego do najmniejszego. Po wykonaniu zadania dzieci czeka jeszcze
trzy zabawy ruchowe.
Zabawa 1. - wykluwamy się z jajek:
Zadaniem każdego dziecka jest przebicie papierowej osłonki znajdującej się na plastikowej obręczy i „wyklucie się”
Zabawa 2.- karmienie piskląt
Są to zawody na czas. Dzieci - rodzice mają dzieciom-pisklętom dostarczyć w ciągu minuty jak najwięcej znalezionych w sali dżdżownic. Po tym czasie dzieci sprawdzają, do którego z trzech „gniazd” trafiło najwięcej dżdżownic.
Zabawa 3.-młode dzięcioły opuszczają dziuplę.
Dzieci wchodzą po kolei na ławeczkę i przeskakują przez obręcz, lądując na materacu.
Część III.-budowanie gniazd.
Dzieci przy stolikach konstruują gniazda z masy solnej, materiału przyrodniczego i in. Do dzieci należy decyzja, co i w jaki sposób wykorzystają przy budowie swego gniazda. Gotowe gniazda zostają wystawione w holu.
Zakończenie.
Nauczycielka dziękuje rodzicom za obecność na zajęciu, zaś dzieciom za aktywny i twórczy w nim udział.

Dzisiaj jesteśmy pisklętami. Zaraz będziemy się „wykluwać”.
|

O, właśnie tak!
|
|

Jesteśmy młodymi dzięciołami. Właśnie wyskakujemy z „dziupli”, jak z „katapulty”. Tak, jak prawdziwe dzięcioły.
|

Teraz już wiemy, jak bardzo muszą się napracować ptaki, żeby znależć odpowiednie pożywienie dla swoich ciągle głodnych dzieci.
|
|

Nasze mamy też już to wiedzą. Także z własnego doświadczenia.
|
|
<-- Powrót