SCENARIUSZ
SPOTKANIA SZKOLENIOWEGO DLA NAUCZYCIELEK PRZEPROWADZONY DNIA 09.10.2006.
W RAMACH AKCJI „BEZPIECZNY PIES”.
Osoby prowadzące: Pani Urszula Smosarska i Pani Grażyna Radwan-Mazur: Trenerki ze Szkoły dla Psów „AS” z Lublina.
Miejsce szkolenia: Samorządowe Przedszkole Nr 5 w Tomaszowie Lub.
Cele szkolenia:
– zapoznanie nauczycielek ze znaczeniem "mowy ciała" psa jako podstawy komunikacji między zwierzęciem, a człowiekiem poprzez pryzmat błędów, jakie popełnia człowiek,
– przedstawienie przykładowych sytuacji, mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla grupy dzieci przedszkolnych oraz omówienie działań profilaktycznych,
– pokaz umiejętności psów wyszkolonych na poziomie P.T. (Psa Towarzyszącego).
Metody: słowna, czynna i oglądowa.
Środki dydaktyczne: Fotografie, owczarki niemieckie: Jerry i Gangster.
PRZEBIEG SZKOLENIA:
Część I.
Na wstępie Pani Urszula Smosarska zapoznała nauczycielki ze znaczeniem sygnałów przesyłanych do nas przez psy za pomocą "mowy ciała". "Mowa ciała" i towarzyszące jej czasami określone dźwięki wydawane przez psy mają duże znaczenie w komunikacji. Dlatego zasadne jest, aby człowiek; pojmowany przez psa jako członek stada i przewodnik sfory; rozumiał i właściwie interpretował wymowę psich uszu, ogona i ogólnej postawy całego ciała w odniesieniu do konkretnej sytuacji, która stanowi podłoże do wyrażania psich emocji i uczuć.
Następnie Pani Ula przedstawiła nauczycielkom przykłady najczęściej spotykanych sytuacji, które mogą zaistnieć podczas pracy z dziećmi w przypadkach dojścia do niezamierzonych relacji z psami. W trakcie dyskusji omawiano metody profilaktyki podczas takich momentów, jak m.in.:
– Napotkanie samotnego psa podczas spaceru z grupą dzieci (co robić?- najczęściej ominąć takiego psa łukiem, uwrażliwiając przy tym dzieci, aby nie zmieniały tempa spaceru i nie wykonywały w stronę psa żadnych gwałtownych ruchów).
– Wtargnięcie przypadkowego psa na plac zabaw w chwili, gdy bawią się na nim dzieci (co robić?- najlepiej, jeśli dzieci już będą wiedziały, że nie należy uciekać przed psem, gdyż ucieczka wyzwala u psa instynkt pogoni. Lepiej będzie, jeżeli dzieci staną w miejscu i odczekają, aż pies się oddali.
W żadnym wypadku dzieci nie powinny głaskać nieznanego psa nawet, jeśli prezentuje on życzliwą i przyjazną postawę. Nigdy bowiem nie ma stuprocentowej pewności, że przyjaźnie nastrojony pies nie zmieni nagle zamiarów na agresywne).
– Spacer przy posesjach z psami stróżującymi, które szczekają, sygnalizując swój instynkt obrony terytorium. Niektóre dopadają gwałtownie do bramy i mogą przestraszyć grupę dzieci (co robić?- najlepiej i najskuteczniej będzie również zastosować łuk podczas omijania posesji. W ten sposób okazujemy psu szacunek terytorialny, sygnalizując mu, że nie chcemy wejść na jego teren. W większości przypadków stróże na posesjach przestają wtedy szczekać).
Część II.
W drugiej części szkolenia Pani Grażyna Radwan-Mazur zaprezentowała umiejętności dwóch owczarków niemieckich ze Szkoły dla Psów "AS": Jerry'ego i Gangstera. Oba psy po kolei wykonywały polecenia z zakresu poziomu P.T. (Psa Towarzyszącego), szybko i sprawnie reagując na komendy trenerki. Odnajdywały także i przynosiły schowany przez Panią Grażynę aport.
Pani Ula w tym czasie na bieżąco ukazywała zebranym pozytywne korzyści, jakie może i powinien mieć właściciel dobrze wyszkolonego i posłusznego psa.
Przy okazji psy unaoczniły zebranym, że tak, jak ludzie; bez względu na wiek.
Mogą nie tylko rozwijać i doskonalić swoje umiejętności, ale także, będąc już w starszym wieku, poznawać i opanowywać nowe, czyli uczyć się przez całe swoje psie życie.
Część III.
Po występie psów Pani Ula podjęła ostatnią część swojego wykładu, pokazując nauczycielkom fotografie ras psów uznanych za potencjalnie agresywne (m. in.:
Rottweiler, Tosa Inu, Owczarek Kaukaski, Amstaff, Pittbull). W Europie już dawno funkcjonuje ustawa, mówiąca o tym, że nabywca psa rasy potencjalnie agresywnej n.p.: Perro de Pressa di Canario ma obowiązek posiadać specjalne zezwolenie na posiadanie psa takiej rasy, a pies powinien być poddany szkoleniu na poziomie P.T. W Polsce niestety ustawa ograniczona jest jedynie do przedstawionej Listy Psów Ras Potencjalnie Agresywnych, a reszta jest milczeniem.
Na zakończenie obie panie trenerki udzielały jeszcze wielu porad, odpowiadały na pytania, udzielały jeszcze wielu porad i wyjaśniały wątpliwości podczas indywidualnych konsultacji.
|
Pani Ula Smosarska wyjaśnia nauczycielkom zasady bezpiecznego kontaktu z psami, lub bezpiecznego odwrotu w sytuacjach, które mogą się wydarzyć podczas spacerów, lub zabaw dzieci na powietrzu. |
|
Podczas pokazu umiejętności psów Gangster posłusznie wykonuje wszystkie polecenia swojej trenerki - Pani Grażyny Radwan-Mazur. Tutaj siedzi przy nodze (noga-siad), czekając na dalsze zadania. |
|
Tutaj z kolei Jerry oczekuje na dalsze polecenia w nakazanej mu przez trenerkę pozycji: Waruj-zostań. |
|
|
| Na tych zdjęciach Gangster przynosi i oddaje aport. |
I oczywiście po wykonaniu każdego polecenia zostaje przez swoją panią pochwalony.
Elżbieta Kawszyniec