Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Czesław, Agnieszka, Marian, Czech

393. rocznica nadania miastu Tomaszów prawa miejskiego

09.10.2014

Uroczystości z okazji 393. rocznicy nadania miastu Tomaszów prawa miejskiego

 

      7 października br. o godz. 14.00 w zabytkowej sali dawnego Sejmiku Powiatowego odbyły się uroczystości z okazji 393. rocznicy nadania prawa miejskiego dla Tomaszowa przez króla Zygmunta III Wazę, zorganizowane przez Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne im. doktora Janusza Petera i Urząd Miasta. Uroczystości otworzył Burmistrz Miasta Wojciech Żukowski, który powitał zaproszonych gości. W uroczystościach wzięli udział m.in.: sekretarz powiatu tomaszowskiego Stanisław Cisło, przewodniczący Rady Miasta Mirosław Fus i radni Rady Miasta, Komitet Redakcyjny Rocznika Tomaszowskiego, autorzy artykułów zamieszczonych w roczniku, tomaszowscy regionaliści, dyrektorzy szkół i kierownicy jednostek organizacyjnych z terenu miasta, nauczyciele historii, reprezentanci stowarzyszeń społeczno – kulturalnych oraz mieszkańcy miasta.

      Pierwszym punktem uroczystości był koncert artystyczny w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Andrzeja Cwojdzińskiego w Tomaszowie Lubelskim. Następnie zebrani wysłuchali referatu Tomasza Zielińskiego – Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowanego z okazji przypadającej w tym roku 420. rocznicy urodzin Tomasza Zamoyskiego – założyciela Tomaszowa.

      Po referacie Burmistrz Miasta Wojciech Żukowski wręczył Medale Za Zasługi Dla Tomaszowa Lubelskiego. W br. otrzymali je:

- Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku Filia w Tomaszowie Lubelskim - medal odebrała rektor UTW Pani Jadwiga Skawińska,
- ks. prałat Czesław Grzyb - kustosz Sanktuarium Matki Bożej Tomaszowskiej i nieobecny na uroczystości z powodu choroby,
- Zbigniew Sławiński – tomaszowski przedsiębiorca, właściciel firmy „Sławex”, medal odebrała córka Pani Magdalena Sławińska,
- oraz Pan Mirosław Skiba.

      Miejska Biblioteka Publiczna im. Tomasza Zamoyskiego w Tomaszowie Lubelskim ogłosiła konkurs recytatorski im. T. Zamoyskiego. Podczas uroczystości Dyrektor MBP - Tomasz Zieliński podsumował konkurs i wraz z sekretarzem starostwa Stanisławem Cisło wręczył nagrody laureatom.

      Ostatnim punktem uroczystości była promocja „Rocznika Tomaszowskiego” której dokonał Janusz Brodowski prezes TTR. Treść wystąpienia prezentujemy w całości:

      „Szanowni Państwo jako prezes Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego im. dra Janusza Petera, mam przyjemność zaprezentować Państwu najnowsze wydawnictwo naszego towarzystwa jakim jest kolejny trzeci numer Rocznika Tomaszowskiego.

      Komitetowi Redakcyjnemu w składzie: redaktor naczelny - prof. dr hab. Ryszard Szczygieł, mgr Tomasz Zieliński – zastępca redaktora naczelnego, mgr Janusz Brodowski – sekretarz komitetu, mgr Wojciech Dziedzic i dr Janusz Frykowski udała się inicjatywa kontynuowania wydawania Rocznika Tomaszowskiego, wydawnictwa na które miasto i powiat tomaszowski zasługują, które dokumentuje w sposób naukowy historię, tradycję oraz ludzi związanych z tą ziemią. Nasz rocznik w poruszanej tematyce nie ogranicza się do samego miasta Tomaszowa Lubelskiego ale ogarnia cały powiat tomaszowski oraz teren Ordynacji Zamojskiej.

      Trzeci numer Rocznika Tomaszowskiego składa sie z pięciu rozdziałów.

      Rozdział pierwszy pt. Artykuły zawiera następujące opracowania:

  1. Archeologiczno - historyczne badania zespołu zamkowo-pałacowego w Wożuczynie w gminie Rachanie w roku 2013: poszukiwania reliktów kaplicy zamkowej
    autorstwa Marcina Piotrowskiego, Patrycji Piotrowskiej (Lublin), Barbary Typek i Andrzeja Pasiecznego (Wożuczyn) oraz Sławomira Wiśniewskiego (Biłgoraj)
  2. Obecność cudownego obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim - Ks. Zygmunta Jagiełło (Zamość)
  3. Parafia unicka w Korhyniach w XVIII wieku - Janusza Frykowskiego (Tomaszów Lubelski)
  4. Chodywańce Zdanowiczów i Janiszewskich w XIX wieku - Elżbiety Sobieszczańskiej (Bielsko-Biała)
  5. Powiat tomaszowski w latach I wojny światowej – zarys problematyki badawczej - Jana Lewandowskiego (Lublin)
  6. Życie kulturalne w Tomaszowie Lubelskim w okresie dwudziestolecia międzywojennego - Wojciecha Dziedzica (Tomaszów Lubelski)
  7. Gminne rady narodowe na terenie powiatu tomaszowskiego w pierwszych latach po II wojnie światowej - Mariusza Dariusza Bednarskiego (Puławy)
  8. Pierwsze pięciolecie Powiatowego Domu Kultury w Tomaszowie Lubelskim (1964–1969) - Waldemara Wojciecha Bednarskiego (Puławy)

      W drugim rozdziale ŹRÓDŁA I MATERIAŁY znajdują się artykuły:

  1. Tomaszowskie archiwalia w zasobie Archiwum Państwowego w Zamościu - Lucyny Wyszyńskiej (Zamość)
  2. Wspomnienia z powojennych czasów - Jana Turzynieckiego ps. „Mogiłka” (Tomaszów Lubelski) - przygotowane do druku przez ś.p. Zygmunta Wiśniarskiego ps. Anglik

      Rozdział trzeci SYLWETKI zawiera artykuły:

  1. Agnieszki Szykuły - Żygawskiej z Zamościa – pt. Tomasz Hutter ze Lwowa wykonawcą ołtarzy w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Rachaniach
  2. Barbary Typek z Wożuczyna – pt. Edmund Monsiel – rysownik z Wożuczyna
  3. Janusza Brodowskiego i Bolesława Cisło z Tomaszowa Lubelskiego pt. Antoni Tujak (1911–1987) – tomaszowski fotograf, dokumentalista dziejów miasta
  4. Justyny Piwko z Warszawy – pt. Zdzisława Kapica – animatorka życia kulturalnego
  5. oraz Tomasza Hanejko z Tomaszowa Lubelskiego – Wspomnienie o Robercie Kuwałku (1966 – 2014)

      Rozdział Recenzje przybliża Czytelnikowi następujące wydawnictwa:

  1. Teresa Szyszlak, Dzieje Tyszowiec do roku 1809, Rzeszów 2012, ss. 94 – recenzent Tomasz Wątły z Tomaszowa Lubelskiego
  2. Życie i dzieło Tomasza Zamoyskiego, Tomaszów Lubelski 2014, ss. 405 – recenzent Paweł Jusiak z Lublina
  3. Mirosław Tereszczuk, Zbigniew Śledź, 90 lat Tomasovii. Piłkarska historia klubu sportowego, Tomaszów Lubelski 2013, ss. 412 + ilustracje – recenzent Maciej Polkowski z Warszawy
  4. Jerzy Wojciech Sobieszczański, Z teki wspomnień, Tomaszów Lubelski 2014, ss. 120 + ilustracje – recenzent Marek Trombski z Bielska –Białej

      Ostatni rozdział Kronika zawiera wydarzenia w mieście i powiecie w 2013 roku opracowane przez Janusza Brodowskiego, Janusza Frykowskiego i Tomasza Zielińskiego na podstawie m.in. nadesłanych materiałów przez miasta i gminy naszego powiatu.

      Tak jak w roku ubiegłym nasza inicjatywa wydawania rocznika spotkała się z zainteresowaniem i ze zrozumieniem władz miejskich i wojewódzkich, skąd otrzymaliśmy dofinansowanie na to wydawnictwo, za co składam serdeczne podziękowania Burmistrzowi Miasta Tomaszów Lubelski Panu Wojciechowi Żukowskiemu i Marszałkowi Województwa Lubelskiego Panu Sławomirowi Sosnowskiemu. Ok. 30 % kosztów wydawnictwa pokryło ze środków własnych Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne.

      Dziękuję za współpracę Radzie Redakcyjnej rocznika pod przewodnictwem prof. dra hab. Jana Lewandowskiego.

      Dziękuję Panu Mikołajowi Malarczykowi z wydawnictwa "Morpol" z Lublina za współpracę, skład komputerowy i łamanie oraz nadzór nad drukiem rocznika w drukarni "Tekst" w Lublinie oraz Pani Teresie Dunin za korektę.

      Dziękuję autorom poszczególnych rozdziałów i z nadzieją liczę na współpracę w przy następnych numerach rocznika.

      Szczególne podziękowania kieruję do Komitetu Redakcyjnego Rocznika Tomaszowskiego. Serdecznie dziękuje Redaktorowi Naczelnemu - profesorowi doktorowi hab. Ryszardowi Szczygłowi za kierowanie zespołem i cenne rady.

      Dziękuję Zastępcy Redaktora – Tomaszowi Zielińskiemu oraz członkom komitetu Januszowi Frykowskiemu i Wojciechowi Dziedzicowi za wspólną, owocną pracę nad rocznikiem.

      Szanowni Państwo trwają już prace nad następnym numerem rocznika tomaszowskiego i w tece 4 numeru jest już kilka artykułów. Zapraszam Państwa do współpracy.”

Fotorelacja z uroczystości

Wersja do druku Generuj PDF
---