Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Tymon, Włodzimierz, Konrad, Leon, Leonia, Tytus

Konferencja naukowa pt. „Wysiedlenia na Zamojszczyźnie w czasie II wojny światowej”

25.03.2014

Regionaliści z województwa lubelskiego gościli
w Tomaszowie Lubelskim na konferencji naukowej
pt. „Wysiedlenia na Zamojszczyźnie w czasie II wojny światowej”

      W dniach 22-23 marca w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyła się konferencja naukowa pt. „Wysiedlenia na Zamojszczyźnie w czasie II wojny światowej” zorganizowana przez Wojewódzką Radę Towarzystw Regionalnych i Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Burmistrza Miasta Tomaszów Lubelski i Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne im. dra Janusza Petera. W konferencji wzięło udział 85 przedstawicieli towarzystw regionalnych z całej Lubelszczyzny. W sobotę o godz. 10.00 konferencję otworzyli: prof. zw. dr hab. inż. Sławomir Partycki - Przewodniczący WRTR w Lublinie, dr Artur Sępoch - Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Eugeniusz Hanejko - reprezentujący Starostę Powiatu Tomaszowskiego, Tadeusz Wagner – Zastępca Burmistrza Miasta Tomaszów Lubelski oraz Janusz Brodowski - Prezes Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego. Po otwarciu konferencji głos zabrali prelegenci: mgr Agnieszka Jaczyńska - kierownik Referatu Edukacji Historycznej IPN Oddział Lublin, która wygłosiła referat pt. „Zamojszczyzna w okresie niemieckiej akcji wysiedleńczej. Skala i charakter zbrodni” oraz dr Janusz Kłapeć z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z referatem pt. „Pomoc organizacji charytatywnych dla ludności wysiedlanej na Zamojszczyźnie”. Po obiedzie uczestnicy konferencji pojechali do Muzeum - Miejsca Pamięci w Bełżcu. W popołudniowej sesji wygłoszono następujące referaty:

  • dr Beata Kozaczyńska z Uniwersytety Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach - „Dostać dziecko z Zamojszczyzny. Społeczeństwo dystryktu warszawskiego na ratunek dzieciom wysiedlonym z Zamojszczyzny (1942-1943)” 
     
  • dr Adam Balicki z WZNPiE KUL w Tomaszowie Lubelskim – pt. „Wysiedlenia na Zamojszczyźnie jako element edukacji historycznej”.

      Następnie odbyło się spotkanie z majorem Marianem Wojtasem - wysiedlonym z Zamojszczyzny, po którym odbyła się dyskusja na poruszane podczas pierwszego dnia konferencji tematy. Wieczorem z programem patriotycznym wystąpił dla uczestników konferencji chór „Tomaszowiacy” pod kierunkiem Mariana Gumieli.

      Drugi dzień konferencji rozpoczął się Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa w intencji świętej pamięci regionalistów z województwa lubelskiego. Następnie w sali konferencyjnej Urzędu Miasta o godz. 9.30 - Burmistrz Miasta Wojciech Żukowski zaprezentował uczestnikom Tomaszów Lubelski, jego historię i współczesność. Wystąpienie było uzupełnione prezentacją multimedialną i projekcją filmów o Tomaszowie. Działalność Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego i inicjatywy regionalne w mieście przedstawił zebranym sekretarz TTR im. dra Janusza Petera – Wojciech Dziedzic. Konferencję zakończyło zwiedzanie okolicznościowej wystawy w dawnym Sejmiku Powiatowym, Izby Pamięci Terroru Komunistycznego oraz spacer uczestników konferencji po Tomaszowie.

FOTORELACJA Z KONFERENCJI

Wersja do druku Generuj PDF
---