Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Tymon, Włodzimierz, Konrad, Leon, Leonia, Tytus

Projekt „Culture without barriers”

01.10.2018

eu_flag_europe_for_citizens_fr

Projekt „Culture without barriers” – a campaign promoting the policy of helping cultural minorities by the EU” został sfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu „Europa dla obywateli”

 

Dotyczy u 2.1 - Działanie Partnerstwo miast

Udział: projekt umożliwił spotkanie 100 obywateli, z których 50 pochodziło z miasta Grzegorzewo (Litwa)

Miejsce/Daty: spotkanie odbyło się w Tomaszowie Lubelskim (Polska) w dniach od 18/09/2018 do  21/09/2018

Krótki opis:

18/09/2018

Pierwszy dzień wizyty w Tomaszowie Lubelskim delegacji z Grzegorzewa  rozpoczął się warsztatami o tematyce przeciwdziałania stereotypom, uprzedzeniom i dyskryminacji mniejszości etnicznych zakończonymi dyskusją o bezpośredniej i pośredniej dyskryminacji kulturowej, która była punktem wyjścia do pracy nad  kampanią informacyjną i Deklaracją dotyczącą kultury bez barier. Kolejnym punktem programu było seminarium, dedykowane głównie młodzieży, poruszające kwestię walki z homofobią. Uczestnicy projektu mogli zobaczyć obiekty związane z kulturą Tomaszowa Lubelskiego i okolic zakończone wykładem na temat osiągnięć kulturalnych zrealizowanych dzięki wsparciu środków z UE. Grupa uczestnicząca w działaniach zarówno ze strony gości jak i gospodarzy składała się między innymi z przedstawicieli szkół (kadra pedagogiczna i uczniowie), organizacji pozarządowych, którzy chętnie zabierali głos i wymieniali doświadczenia z  działalności na terenie Polski i Litwy.  

Podsumowaniem pierwszego dnia pobytu delegacji był udział w spotkaniu integracyjnym, które umożliwiło lepsze poznanie się uczestników projektu, wymianę kontaktów oraz dyskusje z różnych dziedzin.

 

19/09/2018

Drugi dzień poświęcono zagadnieniom związanym z kulturą, dziedzictwem kulturowym i jego różnorodnością oraz dyskryminacji etnicznej. Dzień rozpoczęło warsztatami na temat zwalczania dyskryminacji etnicznej. Następnie odbyły się warsztaty etnograficzne prezentujące dziedzictwo kulturowe i zwyczaje związane z kulturą polskiej wsi na przykładzie zwiedzanej wcześniej roztoczańskiej zagrody w Guciowie.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty taneczne, podczas których grupy z Polski i Litwy wzajemnie uczyły się tańców Ludowych. Ze strony polskiej warsztaty zostały przeprowadzone przez Stowarzyszenie Folklorystyczne „Roztocze”, które jednocześnie zaprezentowało ludowe stroje. Kolejnym punktem była prezentacja historii i dziedzictwa kulturowego łączącego gminy partnerskie przeprowadzona przez stowarzyszenie Tomaszowskie „Towarzystwo Regionalne”. Następnie kontynuowano pracę nad koncepcją kampanii informacyjnej – kultura bez barier. Kolejnym punktem było szkolenie w zakresie pozyskiwania funduszy z UE prowadzone przez wieloletniego praktyka przedstawiciela Stowarzyszenia „Nowe Miasto”. Dzienny program zakończono dyskusją na temat przyszłości UE po brexicie. 

 

20/09/2018

Kolejny dzień wizyty  delegacji z Grzegorzewa w Tomaszowie Lubelskim rozpoczęła debata na temat eurosceptyków i motywów sprzeciwu wobec integracji europejskiej. Następnie kontynuowano prace związane z koncepcją informacyjną „Kultura bez barier”. Wspólnie opracowano również plan współpracy „Przestań mówić nienawiścią w kulturze”, który znalazł odzwierciedlenie w podpisanej przez szkoły w Tomaszowie Lubelskim i Grzegorzewie deklaracji.  Kolejnym punktem programu była dyskusja na temat imigracji wojennej  w kontekście nowych wyzwań dla Unii Europejskiej. Jako ostatnią, poruszono kwestię dziedzictwa kulturowego Unii Europejskiej i jego ochrony. Dzień zakończył udział uczestników projektu w Quescie pod hasłem „Szkice z przeszłości miasta kresowego – Tomaszów Lubelski.”, który przygotowały i przeprowadziły uczennice Szkoły Podstawowej Nr 3 w Tomaszowie Lubelskim.

 

21/09/2018

W czwarty dzień wizyty delegacji z Grzegorzewa  zorganizowano debatę, która miała na celu rozwinięcie kwestii wspólnoty i zjednoczenia. Debata pn. Jedność narodów czy samotny naród? Zakończyła się sporządzeniem raportu, który jednoznacznie pokazuje korzyści płynące z podejmowania wspólnych wyzwań i zjednoczenia Europy. Następnie przeprowadzono dyskusję na temat oczekiwań związanych z rozwojem Unii Europejskiej. Jako podsumowanie realizacji projektu, uczniowie szkoły podstawowej przeprowadzili konkursy dotyczące dziedzictwa kulturowego naszych gmin. W ramach projektu, jego uczestnikom stworzono możliwość spotkania z lokalnymi artystami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, z którymi dyskutowano na temat kultury, historii, roli organizacji pozarządowych w walce z uprzedzeniami rasowymi. Dyskutowano również na tematy związane z ewaluacją wypracowanych efektów zrealizowanego projektu jak i przyszłej współpracy.

 

Podsumowaniem czterodniowej wizyty z Grzegorzewa były rozmowy o najbliższych planach współpracy. Ustalono rewizytę przedstawicieli Miasta Tomaszów Lubelski w Grzegorzewie w celu zwrócenia uwagi społeczności lokalnej Grzegorzewa na kwestie poruszane w projekcie, ewaluację wypracowanych efektów projektu oraz wprowadzenie ewentualnych zmian.

FOTORELACJA

 

Wersja do druku Generuj PDF
---